Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası’nın Rezerv Varlıkları Ocak’ta %2,6 Arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası raporuna göre Ocak 2021 itibarıyla resmi rezerv varlıkları bir önceki aya göre yüzde 2,6 artarak 95,7 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti.
Merkez Bankası’nın Rezerv Varlıkları Ocak’ta %2,6 Arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ocak 2021 dönemine ilişkin uluslararası rezervler ve döviz likiditesi gelişmeleri raporunu yayımladı. Buna göre bankanın resmi rezerv varlıkları Aralık ayına kıyasla  yüzde 2,6 artarak 95,7 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti.

Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 7,2 artarak 51,9 milyar ABD doları, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 2,5 azalarak 42,2 milyar ABD doları olarak gerçekleşti.

Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Ocak 2021
Kaynak: TCMB

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları bir önceki aya göre değişmeyerek 28,2 milyar ABD doları oldu. Bu tutarın yaklaşık 22,9 milyar ABD doları anapara, 5,3 milyar ABD doları faizden oluşmaktadır.

Ayrıca Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 59,3 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 20,9 milyar ABD doları bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 3,6 artarak 48,4 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum