Yatırım yapmaya başla!

Döviz Kurlarındaki Rekorlar Sonrası Merkez Bankası’ndan Olağanüstü Toplantı Bekleniyor

Merkez Bankası'nın dünkü hamlesine döviz kurlarının tepkisi sınırlı kalırken, ekonomistler olağanüstü bir toplantı ile faiz artırımı beklediğini bildirdi.
Döviz Kurlarındaki Rekorlar Sonrası Merkez Bankası’ndan Olağanüstü Toplantı Bekleniyor

ABD ile diplomatik ilişkilerin iyice gerilmesi, doları dün gece saatlerinde 5,42 zirvesine taşıdı. İki ülke arasında karşılıklı yaptırım uygulanacağı açıklamalarının etkileri dün gün boyunca piyasalarda hissedildi. Dolar ve Euro kademeleri olarak yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Bu sabah, Türkiye’den 2 gün içerisinde ABD’ye heyet gideceği ve ön mutabakat sağlandığı yönünde gelen haberlerle dolar 5,18’e gevşedi. Dışişleri Bakanlığı bu haberi teyit etmezken, ekonomistler Merkez Bankası’nın bir sonraki adımını ve kur üzerindeki etkilerini değerlendirmeye başladı.

Merkez Bankası’nın dün rezerv opsiyon mekanizması kapsamında döviz imkanı üst sınırını düşürmesi, doların hızını kesemedi.

Kur, Merkez’in bu hamlesine kayıtsız kalırken, gece saatlerinde uluslararası piyasalarda 5,42’nin üzerine çıktı. ABD ile ön anlaşma sağlandığı haberiyle gerilese de saat 11:15 itibarıyla yeniden 5,25’e yükselmiş durumda. TCMB’nin bir sonraki toplantısı Eylül ayında yapılacak, fakat piyasaların genel olarak beklentisi bu tarihten önce olağanüstü toplanarak faizlerde bir değişiklik yapılması yönünde.

ABD ile ilişkilerin düzelmesi halinde, kurun yükseldiği gibi düşme ihtimalinin de bulunduğu belirtildi.

Sparta&Co Kurucu Ortağı Taner Özarslan, kurda yüksek oynaklık olduğu için öngörülebilirliğin azaldığını, ABD ile rahip sorununun çözülmesi halinde 5 liranın altına inilebileceğini ifade etti. Özarslan, kurun yükselmesiyle birlikte zamların ve enflasyonist baskıların hissedildiğini, kısa vadede düşüş olursa ekonomiye etkilerinin daha az olabileceğini söyledi.

Özarslan, dövize asıl müdahalenin Türk lirası faizinin yükseltilmesi olduğunu belirtti.

Merkez Bankası’nın ROM mekanizmasında yaptığı değişiklik ile bankalara 2,2 milyar dolarlık döviz likiditesi sunduğunu, bu durumun da döviz tarafında rahatlatıcı bir etken olduğunu söyleyen Özarslan, para birimimizi güçlendirmek için faizi artırmamız gerektiğini dile getirdi. Merkez’in faizleri artırmak için olağanüstü toplanmasına gerek olmadığını, isterse GLP’den fonlama yapabileceğini de sözlerine ekledi.

USD/TRY PARİTESİNDEKİ ANLIK DEĞİŞİMLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı Gümülcineli, Merkez Bankası’nın piyasa ile iletişiminin kopuk olduğunu belirtti.

Merkez’in olağanüstü toplantı yapması gerektiğini düşünen Gümülcineli, maliye tarafında bütçe disiplininin nasıl sağlanacağının ortaya konması ve yatırımcının ikna edilmesi gerektiğini söyledi. Ahlatcı Yatırım analistleri de faiz artırımının çok daha etkili bir yol olacağını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum