Yatırım yapmaya başla!

MB Yılı %24 Faiz Oranıyla Tamamlarken Ekonomistler 2019 Beklentilerini Paylaştı

TCMB, bugün yaptığı toplantıda faizlerde değişikliğe gitmeyerek 2018 yılını %24 politika faiz oranı ile tamamladı. Uzmanlar karar metnini yorumlayarak, gelecek yıl beklentilerini paylaştı.
MB Yılı %24 Faiz Oranıyla Tamamlarken Ekonomistler 2019 Beklentilerini Paylaştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz değişikliğine gitmedi. Böylelikle 2018 yılını %24 politika faiz oranıyla tamamladı. Bu yıl bir tanesi olağanüstü olmak üzere, toplamda 9 toplantı yapan Merkez Bankası bunların dört tanesinde faiz artışına giderken, dördünde sabit tuttu.

PPK toplantılarından en ses getireni ise dolar ve Euro’nun Ağustos ayında TL karşısında tarihi zirveleri görmesinin ardından gerçekleşen Eylül toplantısı olmuştu. 13 Eylül 2018 tarihinde yapılan toplantıda 625 baz puanlık bir artışla faiz oranları %17,75’ten %24’e çıkarıldı. Peki, 2019 yılında TCMB nasıl bir yol haritası izlemeyi planlıyor? İşte ekonomistlerin değerlendirmeleri ve olası senaryoları…

Halk Yatırım tarafından yapılan değerlendirmede, 2019 yılı sonunda politika faiz oranının %21,5 seviyesine inebileceği tahmin edildi.

2018 yılındaki gelişmeleri özetleyen Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, sadeleşmenin gerçekleştiği bu yılın tamamında politika faiz oranında toplamda 1600 baz puanlık ciddi bir artışla güçlü bir sıkılaşma sürecinin yürütüldüğünü söyledi. Tokalı içeride geçmiş finansal sıkılaşmanın iç talep ve fiyat istikrarı üzerinde gecikmeli etkilerinin yanında, küresel sıkılaşmada artan resesyon beklentilerinin yavaşlama beklentilerini güçlendirdiğini söyledi.

Enflasyon görünümünde kalıcı iyileşme sinyallerinin alınması halinde parasal sıkılaşma duruşunu ılımlı oranda etkileyecek faiz indirimi adımlarını destekleyeceğini düşünen Tokalı, mevcut politika faiz oranı olan %24’ün, 2019 yılı sonunda %21,5’e çekilebileceğini tahmin ettiğini dile getirdi.

QNB Finans Yatırım Başekonomisti Burak Kanlı, 2019 Mart-Nisan aylarında faiz indirimi bekliyor.

Gelecek yılın Mart ve Nisan aylarından itibaren faiz indirimlerine başlanacağını öngören Kanlı, TCMB karar metninde ihtiyaç duyulması halinde ek sıkılaşmaya gidilebileceğinin yer aldığı cümlesinin hatırlattı. Yatırım Finansman Ekonomisti Hilmi Yavaş ise Merkez’in enflasyon konusunda daha az endişeli olduğu izlenimi yarattığını, bugün alınan kararın önümüzdeki günlerde TL üzerinde baskı yaratabileceğini söyledi.

İntegral Yatırım değerlendirmesinde 2019 yılında bir süre daha enflasyondaki görünümün izlenmek isteneceği belirtildi.

Bugünkü toplantı açıklamasına istinaden; Ekim ayına kıyasla enflasyona yönelik daha sert söylemlerin yerini yumuşak bir tonlamanın aldığı belirtildi. Fakat diğer yandan enflasyonda yukarı yönlü risklerin devam ettiğine vurgu yapıldığı, kur geçişkenliğinin enflasyon üzerindeki etkisinin azaldığına yönelik mesajların verildiği bildirildi.

TCMB’nin bu ayki karar metninin sadeleştiğini düşünen İntegral Yatırım analistleri gelecek yıl Ocak ayı toplantısını pas geçebileceğini, bir süre daha enflasyondaki görünümü izlemek isteyeceğini ve enflasyonda kalıcı bir iyileşme olana kadar sıkı duruşu sürdüreceğini beklediklerini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum