Yatırım yapmaya başla!

Merkez Bankası Tutanaklarında Enflasyonda Risklerin Devam Ettiği Vurgulandı

13 Aralık PPK toplantı özetini yayımlayan Merkez Bankası, enflasyonda bir miktar iyileşme olmasına rağmen risklerin halen devam ettiğini bildirdi. Detaylar şöyle…
Merkez Bankası Tutanaklarında Enflasyonda Risklerin Devam Ettiği Vurgulandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 13 Aralık toplantı tutanakları açıklandı. Merkez Bankası 2018 yılının son toplantısında faiz değişikliğine gitmeyerek, ana fonlama aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranını %24’te sabit tuttu.

PPK toplantı özetinde enflasyonun Kasım ayında %1,44 oranında gerilemesi ve yıllık bazda %21,62 olmasına rağmen risklerin halen devam ettiği vurgulandı. İhtiyaç duyulması halinde ek parasal sıkılaşma yapılacağının belirtildiği toplantı tutanaklarında, TCMB’nin elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği bildirildi.

Kasım ayı tüketici fiyatlarında vergi indirimlerinin ve Türk lirasındaki değer kazancının pozitif etkisinin görüldüğü söylendi.

Söz konusu dönemde yıllık enflasyonda tüm alt gruplarda düşüş olduğu, temel mal grubu enflasyonunda görülen gerilemede dayanıklı tüketim mallarındaki geçici vergi indirimlerinin etkisi olduğu belirtildi. Enerji fiyatlarının petrol fiyatlarındaki düşüşe ve TL’nin değer kazancına bağlı olarak gerilediği söylendi. Bu gelişmeler doğrultusunda çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve ana eğilimin düşüş izlendiği belirtilirken, iktisadi faaliyetlerde zayıflamaya bağlı olarak talep yönlü etkilerin olduğunun altı çizildi.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubundaki yıllık enflasyonun, işlenmemiş gıda fiyatlarına bağlı olarak düştüğü söylendi.

Kasım ayında gıda ve alkolsüz içeceklerde 3,60 puanlık bir düşüşle, yıllık enflasyon %25,66’ya geriledi. PPK tutanaklarında bu durumda yaş meyve ve sebze fiyatlarına bağlı olarak gerileyen işlenmemiş gıda fiyatlarının etken olduğu bildirildi.

Enerji fiyatlarındaki gerilemede, hem petrolün küresel anlamdaki fiyat düşüşünün hem de Türk lirasındaki değer kazancının etkisi olduğu belirtildi. Aralık ayındaki öncü göstergelerin akaryakıt fiyatlarından tüketici enflasyonuna gelen desteğin güçlenerek devan ettiğine işaret ettiği bildirildi.

Temel mal grubundaki tüketici fiyatlarının düşüşünde, geçici vergi indirimlerinin payı oldu.

Bu dönemde giyim fiyatlarındaki artış oranının tarihsel olarak gözlenen dönemsel artışların altında gerçekleştiği, diğer temel mallarda ise gecikmeli döviz kuru etkilerinin zayıfladığı belirtildi. Türk lirasındaki değer kazancı ve iç talepteki zayıflamanın enflasyondaki yavaşlamada temel unsurlar arasında yer aldığı ifade edildi.

Hizmet gurubu enflasyonunun %14,67’ye gerilediğini söylendiği toplantı özetinde, kira ve ulaştırma hizmetlerinin düşüş gösterdiği, haberleşme, lokanta, otel ve diğer hizmet gruplarında yataya yakın bir seyir olduğu bildirildi. Yine iç talepteki zayıflığın hizmet grubu enflasyonunda yavaşlamayı desteklediği dile getirildi.

PPK son toplantı özetinde enflasyonu etkileyen unsurlar derinlemesine ele alındı.

GSYH’nin yıllık %1,6 oranında büyüdüğü, ekonomik faaliyetlerdeki yavaşlamanın yurt içi talep kaynaklı olduğu, tüketim ve yatırım harcamalarının bir önceki çeyreğe göre düşüş sergilediği bildirildi. Bu dönemde iç talebe bağlı olarak ithalatta gözlenen düşüşün yanında mal ihracatı ve turizmdeki güçlü seyir sonucunda ihracatın yıllık büyümeye en büyük katkıyı sağladığı ifade edildi. Son dönemdeki verilerin ekonomik dengelenmeyi işaret ettiği, ancak enflasyondaki hızlı yükselişle birlikte reel gelirde gözlenen düşüşün iç talebi sınırlandırdığı ifade edildi.

Küresel büyümedeki kısmi yavaşlama sinyallerine rağmen dış talebin gücünü koruduğu bildirildi.

Yurt içi talepteki azalmaya bağlı olarak firmaların dış piyasalara yönelme ve yeni pazarlar arama eğiliminde oldukları, bunun yanında yatırım ve tüketim malları kaynaklı olarak ithalattaki düşüşün devam etmesiyle cari dengenin tarihi yüksek seviyelere çıktığı belirtildi. Dış ticarette artan korumacılık eğilimlerinin küresel ekonomi politikalarına dair belirsizliği artırdığı ve büyüme beklentisini düşürdüğü ifade edildi.

“2019 yılına ilişkin küresel büyüme görünümündeki göreli zayıflamaya ve enerji fiyatlarındaki gerilemeye bağlı olarak gelişmiş ülkeler para politikası duruşundaki normalleşme beklentileri bir önceki döneme kıyasla daha ılımlı seyretmektedir.” söylemine yer verilen özette, küresel ekonomi politikalarına ilişkin belirsizliklerin artmasının risk iştahını olumsuz etkilediği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum