Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Meksika’daki Kasırga Korkusu ve ABD Stok Düşüşüyle Petrol Fiyatları Yükselişte

Meksika Körfezi’nde meydana gelen fırtına, petrol üretimi için tehdit oluşturdu ve bununla birlikte fiyatlar yükselişe geçti.
Meksika’daki Kasırga Korkusu ve ABD Stok Düşüşüyle Petrol Fiyatları Yükselişte
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları, Orta Doğu’daki gerilimlerin etkisini artırmasıyla birlikte kazançlarını korumasıyla gündeme gelmişti. Bu durum petrol üretiminin aksamasından kaynaklı endişeyle gelişmişti. Petrol, bugün ise başka korkuların etkisiyle fiyatlarda yükseliş kaydetti.

ABD’deki ticari ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya göre 9,5 milyon varil azaldığının duyulduğu bugünde, Meksika’daki fırtına gündem oldu. Bölgede yaşanan fırtına, kasırgaya dönüşebilir ve bu da petrol üretimi için tehdit oluşturabilir.

Körfezde olası bir kasırgadan önce ham petrol üretiminin yaklaşık üçte biri kesildi ve ABD ham petrol stokları beklenenin üzerinde düşüş gerçekleştirdi.

ABD Ham Petrol Stokları Beklenenin Üzerinde Düşüş GerçekleştirdiBu gelişmeler petrol fiyatlarında artışa neden olmasının yanı sıra, fiyatlar son 7 haftanın zirvesine ulaştı. ABD benzin stoklarının geçtiğimiz hafta 1,5 milyon varile tekabül eden %0,6 azalış kaydederek 229,2 milyon varile düştüğü biliniyor. Bir önceki hafta benzin stokları ise 1,6 milyon varil azalış gösterdi.

Plc ve Chevron Corp. gibi petrol üretimi öncüleri, Meksika Körfezi’ndeki fırtınanın kasırgaya dönüşebileceği endişesiyle üretimde görevli çalışanlarını tahliye etti. Petrol fiyatlarındaki artışta, ABD ham petrol stoklarının dört hafta üst üste düşüş göstermesi ve Başkan Powell’ın Fed’in faiz indirimine gideceğinin sinyalini vermesi etkili oldu.

Dün %4.5 artan vadeli petrol kontratları New York’ta Mayıs ayından bu yana ilk kez varil başına 60 doların üzerinde kapanış yaptı. Sonra %0.7 civarında yükseldi.

İlk Kez Varil Başına 60 Doların Üzerinde Kapanış YaptıGünlük 12,3 milyon varil civarında gerçekleşen ABD ham petrol üretiminin, geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya kıyasla 9,5 milyon varil azalış kaydetmesi fiyatlarda artışa sebep oldu. Geçtiğimiz hafta ortasından bu yana ralli yapan petrol fiyatlarında bu etkiye sebep olan İran’daki tansiyon artışının üretim aksamasına sebep olabileceği düşüncesi, yerini yeni endişelere bırakmış durumda.

ABD Başkanı Donald Trump, Çarşamba günü İran’a yeni yaptırımlar gelebileceğini belirtirken, ülkeyi nükleer anlaşma koşullarını ihlalle suçladı. ABD, söz konusu anlaşmadan geçtiğimiz yıl çekilmişti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu anlaşmayı kurtarmak istiyor ve bu yönde hareket ediyor.

Tokyo’da Rakuten Securities Inc. emtia analisti Satoru Yoshia, petrol piyasalarının benzin talebinin yüksek olmasından ve kasırga gibi felaketlerden etkilendiğini açıkladı.

Petrol Piyasaları Kasırga Gibi Felaketlerden EtkileniyorBununla birlikte ABD’nin faiz indirimi beklentileriyle birlikte Orta Doğu’nun yükselen tansiyonunun da fiyatlara yön verdiğini belirtti. Tüm gelişmelerin etkisiyle Türkiye’nin akaryakıt fiyatlarını belirlemeye öncü olan Brent ham petrolü %0.04 artarak 67.04 dolardan işlem görüyor. ABD ham petrolü ise %0.12 artarak 60.5 dolardan işlem görüyor.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, %0.4 oranında yükseldi. Londra saati ile 07:23’te varil başına 60.66 dolar oldu. Fiyatlar erken saatlerde 40 sent kadar yükselirken kontrat Çarşamba günü 22 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeyle kapandı.

Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Eylül vadeli Brent petrolü Avrupa işlemlerinde %0,3 yükselişle 67,23 dolardan işlem gördü. Çarşamba günü %4.4 artan kontrat, 29 Mayıs’tan bu yana kaydedilen en yüksek seviye 67.01 dolardan günü kapattı. Ağustos vadeli küresel gösterge Brent petrolü ise WTI’a göre 6.50 dolar primli işlem gördü.

Meksika’da etkili olan fırtına üretimi tehdit ederken, ABD’nin petrol ithalat ve ihracatında ise durum şöyle: Bir önceki haftaya kıyasla petrol ithalatı günlük ortalama 284 bin varil düştü ve 7,3 milyon varil oldu. Günlük ortalama ihracat ise 58 bin varil aratarak 3,04 milyon varile tırmandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu