Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mayıs Ayında En Yüksek Reel Getiri Dolardan Sağlandı

TÜİK rakamlarına göre Mayıs ayında en yüksek reel getiri Amerikan dolarında olurken, yatırımcısına en çok kaybettiren borsa oldu.
Mayıs Ayında En Yüksek Reel Getiri Dolardan Sağlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre, Mayıs ayında en çok kazandıran ABD doları oldu. Dolar 2019 Mayıs döneminde yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %2,38, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %4,12 oranlarıyla en çok kazandıran yatırım aracı olarak öne çıktı.

Mayıs ayında dolar yatırımcısının yüzünü güldürürken, borsaya yatırım yapanlar kaybetti.

Mayıs En Çok Kazandıran DolarSöz konusu dönemde Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; külçe altın %2,10 ve Euro %1,87 oranında kazanç getirdi. Mevduat faizi (brüt) %1,09, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) %4,61 ve BIST 100 Endeksi %10,55 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

TÜFE ile indirgendiğinde; külçe altın %3,84, Euro %3,61, mevduat faizi %0,59 oranında kazandırırken, DİBS %2,98 ve BIST 100 Endeksi %9,02 oranında kaybettirdi. Bu veriler doğrultusunda Mayıs ayının en çok kazandıranı dolar, en çok kaybettireni borsa olmuş oldu.

Üç aylık değerlendirmede de dolar en yüksek reel getiriyi sağlayan, borsa ise en çok kaybettiren oldu.

Üç Aylık En Fazla Borsa KaybettirdiABD doları üç aylık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %6,85, TÜFE ile indirgendiğinde ise %10,65 ile en çok kazandıran finansal araç olurken, BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %20,17, TÜFE ile indirgendiğinde %17,33 oranlarıyla en çok kaybettiren oldu.

Altı aylık değerlendirmede en yüksek reel getiri altından sağlandı. Bu dönemde külçe altın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %12,28, TÜFE ile indirgendiğinde ise %13,39 oranında kazanç getirdi. Altı aylık değerlendirmede BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %10,71, TÜFE ile indirgendiğinde ise %9,83 oranlarıyla en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Amerikan doları yıllık dönem baz alındığında hem TÜFE’de hem de Yİ-ÜFE’de en çok kazandıran yatırım aracı oldu.

Yıllık En Çok Dolar KazandırdıFinansal enstrümanlar arasından dolar yıllık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %5,92, TÜFE ile indirgendiğinde ise %14,84 oranında kazanç getirdi. Borsa bu dönemde de en fazla kaybettiren finansal araç olarak dikkat çekerken, yatırımcısına Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %33,07, TÜFE ile indirgendiğinde %27,44’lük kayıp yaşattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu