Yatırım yapmaya başla!

Beklentiyi Aşan Cari Açık Sonrası Dolar Kuru 4,80’in Üzerini Gördü

Dolar kurunda dalgalanmalar, seçimin ardından tüm hızlıyla devam ediyor. Bugün açıklanan cari açık sonrasında da sert yükselerek 4,80'in üzerini gördü. İşte detaylar;
Beklentiyi Aşan Cari Açık Sonrası Dolar Kuru 4,80’in Üzerini Gördü

Dolar kuru seçim sonuçlarına önce düşüş, ardından da yükselişle tepki göstermişti. Hemen ardından açıklanan enflasyon rakamlarının hızlı artışı, dolar kurundaki dalgalanmayı artırdı ve 4,72 liranın üzerini görmüştü. Daha sonra ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşları endişesinden yararlanıp, 4,67 liranın altına indi.

Kur, ABD’nin istihdam rakamlarının etkisiyle de 4,57 liraya kadar geriledi. Ama ticaret savaşlarının etkileri hissedilmeye başlaması ile güçlenen dolar ve yeni kabine açıklamaları sonrasında hızlı bir yükseliş göstermeye başladı. Kabinenin açıklanacağı güne 4,56 liradan başlayıp 4,50 sınırından veda etmişti. Kabinenin açıklandığı sırada ise 4,75 liraya hızla tırmanmıştı. Bu etkiler kurda hala gözleniyor ve bugün 4,80 liranın üzeri kaydedildi.

Dolar kuru öğleden sonraki işlemlerde 4,75 üzerinde gezdikten sonra 17:13 sularında 4,8038 lirayı kaydetti.

Dolar 4,80 Lira Üzerinde

Dolar 23 Mayıs tarihinde gün içinde 4,93 lirayı görmüş, kapanışta ise 4,8450 lirayı kaydetmişti. O tarihten sonra görülen en yüksek seviyeler bugün kaydedildi. Birçok nedene bağlı olarak kurda aşırı dalgalanma görülürken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “doların düştüğünü kısa zamanda göreceğiz,” ifadelerini kullandı.

Sabah saatlerinde 4,70 lira seviyelerinden alıcı bulan dolar, 15:15 sularında 4,78 liranın üzerine çıkmıştı.

Öğleden Sonra 4,78 Üzerini Gördü

Bu ani yükseliş hareketleri, beklentileri aşan cari açık sonrasında gerçekleşmeye başladı. Zaten bahane arar duruma gelen kur, Mayıs ayında beklentiyi aşan cari işlemler açığı ile 4,80 liranın üzerine tırmandı. TCMB tarafından açıklanan Mayıs ayı ödemeler dengesi verileri, Mayıs ayında 5,89 milyar dolar cari açığa işaret etti.

Cari açık, Nisan ayında 5,43 milyar dolardan 5,45 milyar dolara revize edilmişti. Mayıs beklentisi ise 5,30 milyar dolardı.

Cari Açık Mayıs'ta Beklentiyi Aştı

Mayıs itibariyle 12 aylık cari açık 57,637 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, bir önceki yılın Mayıs ayına göre 516 milyon dolar artışla 5.885 milyon dolar olarak gerçekleşti. Mayıs ayında ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre 678 milyon dolar artarak 6.498 milyon dolara, birincil gelir dengesi açığı ise 214 milyon dolar artışla 1.156 milyon dolara yükselmiştir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum