Yatırım yapmaya başla!

Mart Ayı Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı

TÜİK verilerine göre Mart ayında inşaat ve hizmet sektörü güven endekslerinde bir önceki aya kıyasla artış gerçekleşti.
Mart Ayı Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Mart – 2019 Sektörel Güven Endeksleri’nde genel olarak bir önceki aya kıyasla artış oldu. Mart ayında hizmet ve inşaat sektörü güven endeksinde artış olurken, perakende ticaret sektörü endeksinde düşüş gözlendi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Mart ayında %2,6 oranında artarak 81,6 oldu.

Endeks Şubat ayında 79,5 seviyesinde gerçekleşmişti. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu beklenti endeksinde %3, hizmetlere olan talepte %3,2 ve hizmetlere olan talep beklentisinde %1,9 oranında artış gerçekleşti. Bu değişim oranlarının ardından söz konusu endeksler sırasıyla; 77,3, 74,8 ve 92,7 olarak açıklandı.

Şubat ayında 90,8 olan perakende ticaret sektörü endeksi, Mart’ta 90,7’ye geriledi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Mart ayında %0,1 oranında azalarak 90,7 oldu. Bir önceki ayın rakamları ile karşılaştırıldığında iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi %3,9 azalarak 82,1 düzeyine gerilerken, iş hacmi-satışlar ve mevcut mal stok seviyesi endeksleri ise sırasıyla %4 ve %0,2 artarak 77 ve 112,9 oldu.

Şubat ayında 51,5 seviyesinde gerçekleşen inşaat sektörü güven endeksi 54,1 seviyesine yükseldi.

2019 yılının Mart ayında mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi, bir önceki aya göre %4,4 oranında artarak 54,1 seviyesinde gerçekleşti. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinde %1,9 oranında artışla 41,6 seviyesi kaydedilirken, toplam çalışan sayısı beklenti endeksinde de %6,1’lik bir artışla 66,6 değeri açıklandı. TÜİK rakamları inşaat sektöründe güvenin arttığını gösterirken, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) geçtiğimiz günlerde yayımladığı raporda, inşaat sektöründe mali sıkışıklığın devam ettiğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum