Yatırım yapmaya başla!

Ünlü Yatırımcı Mark Mobius’tan Türk Lirası Alım Tavsiyesi!

Seçim sonrası ilk işlemlerde kazançlarının bir kısmını geri veren Türk lirası için Amerikalı yatırımcı Mark Mobius'tan: "Türk Lirası ucuz, alım tavsiye ediyorum." yorumu geldi.
Ünlü Yatırımcı Mark Mobius’tan Türk Lirası Alım Tavsiyesi!

27. Dönem Milletvekilliği seçimlerinin geride kalması ve Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı olmasının ardından yapılan değerlendirmelere bir yenisi daha eklendi. Ünlü yatırım uzmanı Mark Mobius, Türk lirası için alım tavsiyesinde bulundu.

Ülkede siyasi belirsizliğin sona ermesinin Türk lirası varlıkları üzerinde pozitif etki oluşturacağı düşünülürken, bazı analistler ise rahatlamak için henüz erken olduğunu, seçimlerin TL’deki değer kayıpları için bir çözüm olmadığını ve bundan sonraki süreçte ekonomide izlenecek politikaların daha önemli olduğunu belirtiyor.

Amerikalı yatırım uzmanı ve Mobius Capital Partners‘in kurucusu Mark Mobius, Türk lirasının ucuz olduğunu ve alım tavsiyesi ettiğini söyledi.

2005 yılında ünlü hazırgiyim markası DeFacto’ya ortak olan Mobius, yaptığı değerlendirmeler ve tavsiyelerle finans dünyasının dikkat çeken isimleri arasındadır.

İstanbul’da yaptığı konuşmada gelişen ülke piyasalarını değerlendiren başarılı yatırımcı, 2018 yılında bu piyasaların %5 büyüme gerçekleştirmesini beklediğini söyledi. Seçim sonrası dalgalı seyreden lira için ise alım tavsiyesinde bulunduğunu duyurdu.

TL’nin gelişen piyasa benzerleriyle arasındaki korelasyonun 2003 yılının Eylül ayından bu yana en düşük seviyeye indiği belirtildi.

Uzmanların genel olarak yorumlarına baktığımızda, TL’nin ucuz değerlemelerin yanında yatırımcılar için ayrışma potansiyeli açısından, bir başka cazip nokta sunduğu söyleniyor. Gelişen piyasa paralarında görünümün FED’in faiz artırımları ve doların güçlü seyretmesine rağmen son iki ayda TL’de iç siyasi dinamiklerin etkili olduğu belirtildi.

Liranın diğer gelişen ülke paralarından bağımsız hareket etme eğiliminin, portföylere eklenmesi için potansiyel hale getirdiği bildirildi.

Türk lirası Pazar günü yapılan seçimin ardından ilk kazançlarını geri verdi. 4,53 – 4,54’lere kadar gerileyen kur bu sabah 4,67’den güne başladı. Saat 10:08’de ise yeniden 4,7011’e çıkmış durumda. Euro da aynı şekilde yatay başladığı günde yükselişe geçti ve şu dakikalarda 5,5020’den işlem görüyor.

Analistler Merkez Bankası’nın bağımsızlığı, aşırı ısınan ekonomiye ilişkin endişelerin yeniden gündeme gelmesinin Türk lirasının kazançlarını geri vermesinde en büyük etken olduğunu belitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın piyasa dostu politikaları benimsemesi halinde, liranın dolardaki yükseliş gibi gelişen piyasa endişeleri için iyi bir koruma sağlayabileceği ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum