Yatırım yapmaya başla!

Maliye Bakanı Ağbal Kurumlar Vergisinin Düşürülebileceği Müjdesini Verdi

Son dönemde ekonomide görülen gelişmeleri değerlendiren Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçen yıl artırılan kurumlar vergisi oranının, her an eski haline indirilebileceğini söyledi.
Maliye Bakanı Ağbal Kurumlar Vergisinin Düşürülebileceği Müjdesini Verdi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, uluslararası rekabette kurumlar vergisi oranının çok önemli bir faktör olduğunu, Türkiye’deki oranın da düşebileceğini belirtti. Bakanlar Kurulu’nun her an düzenlemeyi geri alıp, kurumlar vergisini düşürebileceğinin sinyalini verdi. Zaten geçen yıl 2 puan artırılan vergi oranı için, Bakan Ağbal o dönemde yaptığı açıklamada, imkan buldukları takdirde yeniden eski haline getirileceğini söylemişti.

Orta Vadeli Program (OVP) çalışmalarına 24 Haziran’da yapılacak olan seçimin hemen ardından başlayacaklarını açıklayan Ağbal, bütçe açığının yıl sonu hedeflerine uyumlu olacağını ve 2018 hedeflerinin tutturulacağını belirtti.

Gündemdeki ekonomi konularına ilişkin açıklamalar yapan Ağbal, Türkiye’nin kamu borcunun düşük ve yönetilebilir düzeyde olduğunu bildirdi.

Kamu borcunun önceki yılarla kıyaslandığında oldukça ılımlı olduğunu ifade eden Ağbal, kamu maliyesi ile ilgili son yıllarda harcama artışı doğuran bazı kararların bir takım kaygılara sebep olduğunu, fakat buna rağmen halen Türkiye ekonomisinin en sağlam göstergelerinden biri olduğunu belirtti.

Bütçe dengesini yukarı çekecek gelişmelerde bu durumu dengeleyici tedbirler almaktan geri kalmayacaklarını, mali disiplinin AK Parti hükümetinin en önemli önceliklerinden biri olmaya devam edeceğini dile getirdi.

İçinde bulunduğumuz koşullarda maliye politikasının, para politikasına destek vermesinin gerektiğini söyledi.

Mali politikada sıkı bir duruş oluşturulması gerektiğini ifade eden Ağbal, para politikasında sıkılaştırma gibi bir durumun yapılabileceğini belirtti. Sıkılaştırmanın yanında ikinci desteğin ise kamu fiyat ayarlamaları ve vergi düzenlemelerinden yapılacağını söyledi.

Son iki torba kanunu ile 2018 yılında bütçe açığında meydana gelen yukarı yönlü riskleri telafi edecek çok önemli iki destek mekanizmasının öne çıktığını vurgulayan Ağbal, buradan 40-45 milyar lira gelir beklediklerini sözlerine ekledi. Mikro sektörel düzeyde enflasyonist baskı oluşturan konulara destek verileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum