Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Macron Uyardı: Avrupa Birliği Uçurumun Kenarında Duruyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği’nin pazar olarak büyümeye çok fazla odaklandığını söyledi. İşte detaylar;
Macron Uyardı: Avrupa Birliği Uçurumun Kenarında Duruyor
Yorum

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, The Economist ile yaptığı röportajda Avrupalı liderlerin uyanması ve AB’nin gelecekte kaybolma riski karşısında harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Blok, çatışmadan kaçınmak ve bölgeye ekonomik refah kazandırmak amacıyla II. Dünya Savaşı‘nın ardından ortaya çıkmış, zamanla hem büyüklüğü hem de etkisi artmıştı. Bununla birlikte blok, yakın zamanda göç krizlerinden finansal kargaşaya, aşırılık yanlısı partilerden ekonomik dalgalanmalara varana kadar birçok zorlukla karşı karşıya kaldı.

Macron, geçen hafta yayınlanan transkriptte gelinen noktaya atıfta bulunarak Avrupalı liderlere çağrı yaptı.

Macron Avrupalı Lider Uyan Çağrısı “Bunu söylediğimde karamsar olduğumu veya aşırı kasvetli bir tablo çizdiğimi sanmıyorum. Sadece eğer uyanmazsak, bu durumla yüzleşip bunun hakkında bir şeyler yapmaya karar vermezsek, uzun vadede jeopolitik olarak yok olmamız için ya da en azından artık kaderimizi kontrol edemeyeceğimiz için ciddi bir risk var.”

Avrupa Birliği’nin büyümeye çok fazla odaklandığını öne süren Macron, ABD’nin Atlantik yerine Pasifik bölgesine daha fazla bakarak stratejisini değiştirdiğini ve Çin’in ortaya çıkışının Avrupa’yı açıkça yalnız bıraktığını belirtti.

Macron ayrıca, Avrupa Birliği’ne komşu milletler olan Türkiye ve Rusya’daki otoriter rejimlerin tehdit arz ettiğini aktardı.

Macron Türkiye Rusya Tehlike Arz Ediyor Tüm bunların Avrupa’nın istisnai kırılganlığına yol açtığını ve kendisini küresel bir güç olarak düşünemediği takdirde birliğin yok olacağını iddia etti. Macron, dünya çapındaki zorlukların yanı sıra 28 üye devlet arasındaki iç zorluklara da gönderme yaptı ve şöyle konuştu:

“Avrupa, iç savaşı silahlı çatışmalar yoluyla yeniden yaşamamıştır ancak bence milliyetçilik yoluyla yaşamıştır. Avrupa’da ekonomik konularda bir kuzey-güney bölünmesi ve göç konusunda doğu-batı bölünmesi yaşanmış, bu da bloğun her yerinde popülizmin yeniden doğmasıyla sonuçlanmıştır.” Nihayetinde Fransa lideri, bir dizi olgunun Avrupa Birliği‘ni uçurumun kenarında bıraktığının üzerini çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu