Yatırım yapmaya başla!

Kurtarma Paketiyle Lufthansa’nın %20 Hissesi Alman Hükümetine Geçecek

Coronavirüs salgını etkisiyle zor günler geçiren Alman hava yolu şirketi Lufthansa’nn kurtarma paketinin detayları netleşti.
Kurtarma Paketiyle Lufthansa’nın %20 Hissesi Alman Hükümetine Geçecek

Dünya genelinde 328 bin insanın ölmesine sebep olan Covid-19 pandemisinin yayılmasını engellemek amacıyla alınan ilk tedbirler arasında seyahat yasağı getirilmesi yer alıyor. Ocak ayından bu yana süregelen salgın hastalık başlar başlamaz uçuşlar durdurulmuştu.

Zorunlu olmayan işyerlerini kapatılması, fabrikaların üretime ara vermesi, alışveriş merkezlerinin, güzellik salonlarının ve daha sayısız işletmenin kepenk kapatması elbette ki ekonominin temellerini oluşturan her sektöre darbe vurdu. Fakat açıklanan rakamlar salgından en çok etkilenen sektörün hava yolu taşımacılığı olduğunu gösteriyor.

Avrupa’nın 2. en büyük hava yolu şirketi olan Lufthansa salgının yarattığı hasarı telafi edebilmek için kurtarma paketi hazırlığında.
Lufthansa Gelir Tablosu
Kaynak: Market Screener

Almanya merkezli hava yolu şirketi Lufthansa, salgın nedeniyle tüm uçaklarını yere indirdi. Aylardır faaliyet göstermeyen şirketin geliri, 2020’nin ilk çeyreğinde %18 oranında düşüş gösterdi. Yapılan açıklamada salgın hastalığın şirketin kazanç tablosu üzerinde belirgin bir etki yarattığı söylendi.

Pandeminin dünya genelinde en yüksek noktaya ulaştı Mart ayında %47 azalan gelir 1,4 milyar Euro olarak açıklandı. Bugün gelen haberde ise pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntının atlatılması için Almanya’nın WSF Ekonomik İstikrar Fonu ile ileri görüşmeler yapıldığı açıklandı.

Eğer görüşmelerde karara varılırsa Lufthansa, 9 milyar Euro’luk (9.9 milyar dolar) fon alacak. Bu durumda Almanya devleti şirketin %20 hissedarı durumuna geçecek. Başbakan Angela Merkel de meselenin kısa süre içinde karara varacağını söylemişti.

Lufthansa CEO’su Carsten Spohr, şirketin her geçen gün daha da zarar ettiğini söyledi. Bu nedenle sermaye artırımı da gündemde tutuluyor. Eğer hükümet %5 hisseye denk gelen tahvil alımına giderse, toplamda %25 oranında hisseye sahip olacak.

Devletin %25 ve fazlasında hisseye sahip olması önemli kararları alma ve bloke edebilme hakkına sahip olması anlamına geliyor. O nedenle bu oran oldukça kritik. Görüşmeler haftalardır devam ederken, artık sona yaklaşıldığının sinyalleri verilmeye başlandı.

Ancak kurtarma planının devreye girebilmesi için Lufthansa yönetimi, teftiş kurulu ve Avrupa Komisyonu tarafından da onaylanması gerekiyor. Eğer paket onaylanır ve resmiyete dökülürse, 1997 yılından bu yana ilk kes şirkette devletin payı olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum