Yatırım yapmaya başla!

Kuveyt Etkisiyle Petrol 40 Dolar Civarında Tutundu

Kuveyt Etkisiyle Petrol 40 Dolar Civarında Tutundu

Petrol haftanın ikinci işlem gününde düşüşünü durdurarak 40 dolar civarında tutunmayı başardı. Hatırlanacağı üzere petrol dünkü işlemlerde Doha görüşmesinin ardından sert düşüşler yaşamıştı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) ve Rusya, petrol fiyatlarına istikrarı getirebilmek adına Pazar günü Doha’da bir araya geldi. Ancak piyasaların beklentilerinin aksine bir gelişme yaşandı ve taraflar üretim dondurma kararı alamadılar. Doha’da gerçekleşen toplantının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Yaşanan bu gelişmenin ardından petrol dün oldukça sert düşüşler yaşamıştı.

Ancak haftanın ikinci işlem gününde petrol, Kuveyt’te gerçekleşen grevin ülkedeki petrol üretimini yarıdan fazla düşürmesinden destek buldu ve 40 dolar civarında tutunmayı başardı. Vadeli petrol kontratları New York’ta haftanın ikinci işlem gününde yatay bir seyir izledi. Hatırlanacağı üzere vadeli petrol kontratları, dünkü işlemlerde Doha’da gerçekleşen toplantının baskısı altında kalarak yüzde 1,4 oranında değer kaybı yaşamıştı.

“Kuveyt etkisi petrolü toparladı…”

Sydney’de CMC Market Baş Analisti Ric Spooner, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Spooner yaptığı değerlendirmede, petrol fiyatlarında son dönemlerde görülen kazanımların yalnızca Doha’ya bağlı olmadığını, aynı zamanda piyasanın orta vadeli temel göstergelerindeki iyileşmeden dolayı meydana geldiğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Spooner, Doha etkisiyle dün sert düşen petrolün, Kuveyt etkisiyle toparlanmaya başladığını ve bu etkinin birkaç gün daha sürebileceğini ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyleydi;

ABD göstergesi olan Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında haftanın ikinci işlem gününde 6 sent değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası WTI varil başına 39,72 dolar seviyelerine kadar geriledi. Dünkü işlemlerde ise WTI, yüzde 6,8 oranında değer kaybetmişti.

Avrupa göstergesi olan Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında haftanın ikinci işlem gününde 15 sent değer kaybetti. Böylelikle Brent petrol varil başına 42,76 dolar seviyesine kadar geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum