Yatırım yapmaya başla!

Kuru Üzüm İhracatı Türkiye’ye 383 Milyon Dolar Döviz Kazandırdı

Ege İhracatçı Birliği’nden (EİB) gelen açıklamaya göre, Türkiye yoğun bir şekilde gerçekleştirdiği kuru üzüm ihracatından 383 milyon 153 bin dolar gelir elde etti.
Kuru Üzüm İhracatı Türkiye’ye 383 Milyon Dolar Döviz Kazandırdı

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’e %120 ve Japonya’ya %87 olmak üzere artış gösteren kuru üzüm ihracatı, son dönemlerde Türkiye’ye büyük bir gelir sağladı. Türkiye, Uzak Doğu ülkelerine Eylül-Mayıs dönemleri arasında 193 bin 46 ton kuru üzüm satışı gerçekleştirdi ve bunun sonucunda 383 milyon 153 bin dolar gelir elde etti.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) verilerinden alınan bilgilere göre Türkiye, kuru üzüm ihracatının yoğun olarak yapıldığı Eylül 2017-Mayıs 2018 döneminde toplam 201 bin 408 ton kuru üzüm karşılığında 318 milyon 358 bin dolar döviz kazandı. Kuru üzümün yanı sıra EİB’den önceki günlerde gelen açıklamada Türkiye’nin fındık ihracatından 1 milyar 224 milyon 151 bin dolar döviz kazandığı öğrenilmişti.

Türkiye’nin kuru üzüm ihracatı yaptığı ülkeler arasında en fazla artış Çin, Japonya ve Güney Kore gibi Uzak Doğu ülkelerinde oldu.

Türkiye'nin Kuru Üzüm İhracatı Yaptığı Ülkeler Arasında En Fazla Artış Çin OlduBununla birlikte, son dönemlerde ürünlerini katma değerli hale getirmeye başlayan ihracatçılar, bu sezonun aynı döneminde 193 bin 46 ton kuru üzüm satışı gerçekleştirdi ve Türkiye’ye 383 milyon 153 bin dolar getirdi. Ayrıca kuru üzüm ihracatı miktar bazında %4 düşerek değer bakımından bir önceki yıla kıyasla %20 artış gösterdi. İngiltere, kuru üzüm ihracatında 101 milyon 988 bin dolarla ilk sırada yer aldı. Bu rakamı, 45 milyon 956 bin dolarla Almanya ve 39 milyon 213 bin dolarla Hollanda takip etti.

Kuru üzüm ihracatı, dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’e değer bazında bu sezon %120 arttı ve 3 milyon 991 bin dolara tırmandı. Bunun yanında Japonya’ya ise %87’lik bir artışla 10 milyon 969 bin dolar tutarında kuru üzüm ihracatı yapıldı. Tayland’a %231 artış ile 1 milyon 261 bin dolar ve Güney Kore’ye ise %46 artışla 1 milyon 103 milyon dolarlık kuru üzüm ihracatı, Türkiye tarafından gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, hedef olarak Uzak Doğu pazarını belirlediklerini bildirdi.

Konuyla İlgili Açıklamalarda Bulunan Birol Celep Hedef Olarak Uzak Doğu Pazarını Belirlediklerini BildirdiCelep, konuşması sırasında tanıtım faaliyetlerini hızlandırarak bölgeye adeta çıkarma yaptıklarını dile getirdi. Başkan ayrıca “Uzak Doğu, Türk kuru meyve ihracatı için ciddi anlamda bir potansiyel oluşturuyor. Bu manada Uzak Doğu’ya olan ihracatımız da her geçen gün artıyor. 2019’u Çin’e ihracat yılı olarak ilan ettik. Çin’e ciddi anlamda bakıyoruz ve o pazarda payımızı artırmak istiyoruz çünkü Çin artık bir tüketim pazarı oldu. Bizim için bir şans. Motivasyonumuzu bozmadan doğru adımlarla hedefe ilerlememiz lazım.” dedi.

Bunların yanında Başkan Celep, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin kuru üzümle alakalı mesajların fiyat anlamında üreticiye güven sağladığını vurguladı. Ayrıca Türk üzümünün yurt dışındaki talep tonunu 1400 dolardan düşüğe sattırmayacaklarını ifade eden Celep, “Bugün Türk üzümünü 2 bin dolar seviyesine taşıyıp 250-300 bin ton ürün ihraç edecek seviyeye geldik. Kendi ürettiğimiz ürünlerde kural koyucu olmamız lazım. Bugün dünyanın en büyük üzüm üreticisi ve ihracatçısıyız.” şeklinde konuştu.

Açıklamasının sonlarına doğru ABD’nin kuru üzümü kilogramı 3 dolardan ihraç ettiğini ve bunun Türkiye’de ise 2 dolar civarında olduğuna vurgu yapan Çelep, bu rakamın daha da üst seviyelerde olması gerektiği bildirdi. Fiyattaki bahsedilen farklılığın aşılması gereken ciddi bir mesafe olduğunu gösterdiğini açıkladı. Son olarak, ihracattaki rakamları her anlamda ve her durumda artırmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum