Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Piyasalarda Hisse Senetleri Son Açıklanan Ekonomik Verilerle Karışık Seyretti

ABD’de son açıklanan veriler iyi gelirken, bu durum hisse senetlerini destekledi. Asya piyasaları ise ABD’deki gelişmelerin etkisiyle karışık seyretti.
Küresel Piyasalarda Hisse Senetleri Son Açıklanan Ekonomik Verilerle Karışık Seyretti
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika’da ikinci el konut satışları Ağustos ayında bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Bu gelişme borçlanma maliyetlerindeki düşüş ve gelir artışlarındaki sürekliliğin etkisiyle gerçekleşirken konut piyasasındaki durgunluğun da son bulduğuna dair işaretler verdi.

Gelen güçlü makroekonomik veriler ABD borsalarında işlem gören hisse senetlerinin günü karışık seyirle tamamlamasını sağladı. Asya piyasalarında hisse senetleri hafif yükselirken, Japonya Merkez Bankası’nın düzenli işlemlerde tahvil alımlarını azaltmasının ardından Japon tahvillerinde gerileme kaydedildi.

Gün içi en yüksek 27.272,17 puana kadar yükselen Dow Jones Endeksi, kapanışı %0,19 ekside 27.094,79 puandan yaptı.

ABD Hisseler KarışıkStandard & Poor’s (S&P) 500 Endeksi 3.021,99 puana kadar çıktıktan sonra kapanışta 3.006,79 puana geriledi. 8.237,43 puana kadar tırmanan Nasdaq Endeksi ise günü %0,07 değer kazancıyla 8.182,88 puandan tamamladı. Analistler son gelen güçlü ekonomik verilerin hisse senetleri üzerinde belirleyici olduğunu söyledi.

ABD’de ikinci el konut satışları Ağustos ayında aylık bazda %1,3 oranında artış gösterdi. 5.490,000 adede yükselen konut satışları 2018 yılının Mart ayından bu yana en hızlı artışı kaydetti.

Perşembe günü açıklanan verilere göre ülkede haftalık işsizlik maaşı başvuruları 2 bin artışla 208.000 sevgi seviyesine yükseldi. Bu rakam tarihi düşük seviyelerde kalırken işgücü piyasasının toparlandığına dair işaretler vardı.

Asya’da hisse senetleri, ABD borsalarındaki karışık seyrin etkisiyle hafif yükseldi.

Asya Hisseler Karışık SeyrettiJaponya’da Topix Endeksi %0,035 artışla 1.616,23 puana, Güney Kore Kospi Endeksi %0,54 artışla 2.091,52 puana, Şangay Bileşik Endeksi %0,14 artışla 3.003,41’e yükselirken, Hang Seng Endeksi %0,035 düşüşle 26.459,89 puana geriledi. Hindistan hisseleri ve rupi kurumlar vergisinin düşürülmesinden sonra sert yükseldi.

Hindistan’da Sensex Endeksi %5,35 değer kazancıyla 38.020,14 seviyesine çıktı. Japonya tahvilleri, Merkez Bankası’nın düzenli işlemlerde tahvil alımlarını azaltmasıyla geriledi. Edward Jones Yatırım Stratejisti Kate Warne, hisse senetlerinin sağlam ve güçlü temel göstergelerden destek bularak güçlenmeye devam edeceğini söyledi. Fakat bir yandan da ABD ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinin etkisiyle volatil davranacağını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu