Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Büyüme %4,7 Düşerken 2Ç21’e Kadar Virüs Öncesi Seviyelere Dönülemeyecek

Tahminlerini aşağı yönlü revize eden Bloomberg ekonomistleri, küresel büyümenin yüzde 4,7 daralacağını öngördü. Detaylar aşağıda;
Küresel Büyüme %4,7 Düşerken 2Ç21’e Kadar Virüs Öncesi Seviyelere Dönülemeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel ekonomiye ilişkin tahminler karamsarlıkta birbiriyle yarışırken Bloomberg ekonomistleri de onlar arasına katıldı. Küresel ekonomik çıktının üçüncü çeyrekte keskin bir iyileşme göstereceğini öngören uzmanlar, tahminleriyle dikkat çekti.

Tom Orlik ve Björn van Roye, Salı günü küresel gayri safi yurt içi hasıla büyüme tahminlerini yüzde eksi 4’den yüzde eksi 4,7’ye düşürürken; daralmayı “felaket” bir sonuç olarak gördü.

İkinci okumada yüzde 5 daralma gösteren ABD’nin ise yüzde 6,5 küçüleceği, bunun küresel kriz sırasındaki çöküşün iki katından daha fazla olduğu aktarıldı.

Dünya çapında çıktının, işgücü piyasası hasarı ve virüs korkularının aktiviteyi yavaşlatmasından dolayı 2021’in ikinci çeyreğine kadar virüs öncesi zirvelere geri dönmeyeceği tahmin edildi.

Yatırımcının 2019 zirvelerine V şeklinde bir sıçrama için umut etse de bunun koronavirüs pandemisiyle alt üst olduğu belirtildi. Hızlı bir iyileşme için hızlı etkili uyaran, ikinci çeyrekte virüsün sınırlanması ve kilitlenmelerin senkronize kaldırılmasının gerektiği vurgulanırken ekip, birçok büyük ekonominin bu üç koşulu yerine getiremediğini ve dünyanın geri kalanını uzun bir durgunluk için hazırladığını söyledi.

Tüm bu nedenlerden dolayı Bloomberg Economics, V şekilli trend yerine kademeli bir toparlanma beklediğini bildirdi.
Dünya Çapı Koronavirüs Vaka Sayısı 9 Milyon Geçti
Kaynak: Worldometer

Faaliyetin sadece bir aşının tüketici korkularını hafifletmesiyle geri tepeceği, benzer şekilde işgücü piyasasının iyileşmesinin virüs sonrası toparlanmanlar yeni işler yaratana kadar tavanın altında kalacağı dile getirildi.

Ekonomistler, güncellemenin bazı yönlerden “en iyi durum senaryosu” olduğunu çünkü “hastalığın gidişatı ve iyileşme hızıyla ilgili iyimser varsayımlardan” oluştuğunu da belirtti. Ekibin kötümser senaryosunda ise küresel GSYİH’nin 2020’de %6,7 düşeceği ve çıktının ancak 2021 sonunda pandemi öncesi seviyelere yükseleceği tahmin edildi.

Mevcut gerileme, altta yatan hataların bir ürünü olmasa da salgının kontrolündeki yanlış adımların kolayca daha da kötü bir sonuç doğurabileceğinin üzeri çizildi. “COVID-19 çağındaki tahmin revizyonlarının geçmişi, en karamsar tahminlerin bile yeterince kasvetli olmadığını gösteriyor” ifadeleri de durumu özetledi.

Zaten benzer yorum daha birçok kurumdan da gelmişti. Örneğin durumun Nisan raporundaki tahminlerden çok daha kötüye işaret ettiğini söyleyen IMF Başkanı, dünkü açıklamasında yorumunu yineleyerek “küresel resesyon beklenenden daha kötü olacak” dedi. Nisan’da küresel ekonominin yüzde 3 daralacağını öngören kurumun Haziran tahminini bugün yayımlaması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu