Yatırım yapmaya başla!

Kudlow’un Ticaret Anlaşması Sinyalleriyle Dow 150 Puan Yükseldi

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow'un ticaret anlaşmasının yakın olduğunu söylemesiyle Dow 150 puan yükseliş kaydetti.
Kudlow’un Ticaret Anlaşması Sinyalleriyle Dow 150 Puan Yükseldi

Dow Jones Sanayi Ortalaması, Beyaz Saray ekonomi danışmanı olan Larry Kudlow’un Çin ve ABD’nin bir ticaret anlaşmasına yaklaşmakta olduklarını söylemesiyle birlikte günün en yüksek seviyesine ulaştı. 30 hisse senedi ortalaması olan Dow Jones Sanayi Ortalaması, 150 puan (yüzde 0,5) yükseliş kaydetti.

S&P 500 ve Nasdaq Kompoziti ise tüm zamanların en yüksek seviyelerini alarak sırasıyla yüzde 0,6 ile yüzde 0,7 yükseliş gösterdi.

Nasdaq ve S&P 500 Rekor SeviyelerCaterpillar, Boeing, Apple ve Micron Technology gibi ticarete duyarlı isimlerin hepsi en az yüzde 0,7 oranında yükseldi. Bu arada altın gib güvenli liman varlıkları geniş bir şekilde geri çekildi. Ons altın yüzde 0,4 oranında düşüşle 1497,20 dolardan alıcı buldu.

Ulusal Ekonomik Konsey Başkanı da olan Larry Kudlow, Perşembe günü yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki bir anlaşmanın Pekin ile yapıcı tartışmaları vurguladığını belirtti. Kudlow’un yorumları, her iki tarafın da birinci aşama ticaret anlaşması şartları altında giriş noktalarında olduğunu ileri sürdükten sonra geldi.

Vital Knowledge’in kurucusu olan Adam Crisafulli yayımladığı bir notta, “Kudlow’un yorumları, Cuma günkü makro anlatı içi gerçekten önemli olan tek şey. SPX’i dört gözle bekliyoruz. Endeks, birinci aşama ile ilgili resmi bir karar verilene kadar satışa gelmek için mücadele edecek gibi görünüyor. Herhangi bir şüphe belirtisi yok edilirken, cesaretlendirme sözleri hala baskı yaratabilir,” dedi.

ABD-Çin ticaretinde son zamanlardaki gerginlik, piyasanın rekor kıran rallisi karşısında heyecanını hafiflettiği için büyük ortalamalar Perşembe günü çok az değişti.

S&P 500 ve Dow geçen ay boyunca Perşembe gününün kapanışında sırasıyla yüzde 3,4 ve yüzde 2,8 arttı. Nasdaq Kompoziti ise aynı zamanda yüzde 4,1 kazanç sağladı.

Aylık Kazançları ArttıABD Bankası Özel Varlık Yönetimi’ndeki yatırımların genel müdürü Jeff Zipper, yatırımcıların bir şeyin beklendiği kadar kötü olmadığı gerçeğinden dolayı rahat ettiğini belirtti. Ancak lider, piyasanın mevcut seviyelerde biraz fazla alım olduğunu da sözlerine ekledi.

S&P 500 haftada yüzde 0,5 arttı ve haftalık altıncı düz ilerlemesine devam etti. Bu, endeksin sekiz düz hafta boyunca tırmandığı 2017’den bu yana en uzun kazanç çizgisi olacaktı. Dow, geçen hafta dördüncü haftasında yüzde 0,8 oranında yükseliş kaydetti. Nasdaq ise hafta boyunca yüzde 0,6 arttı ve yedi haftalık kazanç çizgisini sürdürdü.

Yatırımcılar ayrıca ABD tüketicisi hakkındaki karışık verileri de sindirdi. Perakende satışlar Ekim ayında yüzde 0,3 artarak, yüzde 0,2’lik tahminleri geride bıraktı. Ancak veriler aynı zamanda pahalı alımların geçen ay düştüğünü gösterdi.

Sanayi üretimi verisi ise Ekim ayında yüzde 0,4 düşüşe işaret eden tahminlere karşın, yüzde 0,8 oranında düşüş kaydetti. Düşüşte en büyük etkenin GM grevi olduğu belirtildi.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Perşembe günü yaptığı açıklamada, yüksek şirket ve devlet borcuyla ilgili endişelerinden kaynaklanan sorun belirtisi görmediğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum