Yatırım yapmaya başla!

Kripto Para Yatırımcılarının Sadece Yüzde 8,5’inin Kadın Olduğunu Gösteren Araştırma

Kripto paralara yatırım yapan kişiler üzerine yeni bir demografik analiz yapıldı ve sonuçlar biraz şaşırttı. İşte analizin detayları;
Kripto Para Yatırımcılarının Sadece Yüzde 8,5’inin Kadın Olduğunu Gösteren Araştırma

Kripto paralarla ilgilenen ve yatırım yapan kişiler üzerine birçok araştırma yapılıyor. Genellikle yaş grubuna göre incelemeler yapılırken, kadın – erkek yatırımcıların ilgileri de merak ediliyor. Sosyal yatırım ağı Etoro’nun pazar analistleri tarafından yapılan araştırma ise kripto para yatırımcılarının yüzde 8,5’inin kadın olduğunu ortaya çıkarttı.

Etoro, kripto para yatırımcılarının kimler olduğunu tam anlamıyla belirlemek için geniş bir kullanıcı tabanını araştırdı.

Etoro Kripto Para Yatırımcısı Kim Araştırması

Mart – 2017 – Şubat 2018 arasına kadar olan verilere göre; sistemlerini kullanarak kripto para yatırımı yapan kişiler arasından profilleri halka açık olanları incelediler. Yaştan cinsiyete ve iş sektörlerine ait demografik bilgiler edindiler. Sonuçlar ise bir hayli ilginç oldu.

Etoro’nun elde ettiği bilgilere göre yatırımcıların büyük bir çoğunluğu yatırım konusunda deneyim sahibi değil.

Kripto Para Yatırımcıları Acemi

İlginç sonuçlardan birisi olan bu konu, yatırımcıların ilk defa bir yatırım girişiminde bulunduklarını gösteriyor. Oranlar ise şu şekilde; yüzde 81,96’sı acemi, yüzde 10,66’sı orta seviye, yüzde 7,38’i tecrübeli.

Mesleki açıdan incelendiğinde ise ilk sırada bilgisayar ile bilişim teknolojileri yer alıyor ve tahminler çerçevesinde bir sonuç elde ediliyor.

Mesleki Açıdan Kripto Para Yatırımcıları

Kripto para yatırımcılarının yüzde 15,05’inin bilgisayar ve bilişim teknolojileri ile ilgilendiği sonucu alınıyor. Yüzde 8,48’i ise finans sektöründe çalışıyor. İlginç olan sonuçlar ise yüzde 14,49’unun pazarlama çalışanları, yüzde 14,74’ünün işsiz, yüzde 2,06’sının emekli ve yüzde 13,85’inin de öğrenci olması şeklinde sıralandırılıyor.

Araştırmanın en ilginç sonucu ise cinsiyet dengesizliği oluyor ve sektörde kadın temsilcinin de az olduğuna dikkat çekiliyor.

Kripto Yatırımcıları Cinsiyet Dengesizliği

Daha önce kripto para geliştiricileri konusunda görülen kadın temsilcinin olmaması sorunu, yatırımcı tarafında da gözlemleniyor. Buna göre; kripto para yatırımcılarının yüzde 91,5’ini erkekler oluştururken, yüzde 8,5’ini kadınlar oluşturuyor. Bu dengesizlik ise teknoloji ve finans alanlarındaki kadın oranı ile bir kesişme noktası şeklinde yorumlanıyor.

Cinsiyete göre kripto para seçimi yapıldığı da Etoro araştırmasının en ilginç yanlarından birisi oluyor.

Cinsiyete Göre Kripto Para Seçimi

Buna göre; kadınların Ripple’ın XRP’sine yatırım yaptıkları ortaya çıkarken, erkeklerin Ethereum classic, Bitcoin cash ve litecoin ile ilgilendiği görülüyor. Etoro’da kıdemli yatırım uzmanı olan Mati Greenspan ise yatırımcıları için “kadınlar Ripple’ı seviyor” notunu paylaşıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum