Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüs Aşısı Umutları Pazarın Kazanan ve Kaybedenlerini Şekillendiriyor

Koronavirüs pandemisinde aşı ile ilgili umut verici gelişmelerin yaşanması, piyasanın kazanan ve kaybedenlerinin yeniden ele alınmasına neden oldu.
Koronavirüs Aşısı Umutları Pazarın Kazanan ve Kaybedenlerini Şekillendiriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Aşı cephesindeki ümit verici gelişmeler, pandeminin sonunun yaklaşabileceği konusunda iyimserliği doğurdu. Aşı haberleriyle birlikte piyasa eğilimlerinde de değişiklik yaşanmaya başlandı. Hangi sektörlerin fayda sağlayıp hangilerinin kaybedeceği ele alındı.

Tüm bunlara karşın aşının uzun süreli etkileri henüz bilinmiyor. Bu durum da bazı endişeleri doğururken, yapılan birkaç anket birçok kişinin aşı olmak istemediği sonucunu gösteriyor. Ayrıca bağışıklığın az olması ve yan etkilerinin fazla olması da yaşanan iyimserliği silebilir.

Havacılık sektörü, koronavirüs pandemisinden en kötü etkilenen sektör olurken, aşı haberlerine en iyi tepkiyi veren sektör de oldu.
United Airlines Hisseleri Aşı ile Yükseldi
Grafik: MarketWatch

16 Kasım’da Moderna haberlerinin ardından United Airlines hisseleri %8,6 oranında yükseldi. American Airlines ve Delta hisseleri de bu zamana kadar %6 değer kazandı. British Airways’in sahibi International Airlines Group hisseleri ise Pfizer’in ilk açıklamasının ardından %40’lık bir artış göstermişti. Daha sonra %12,2 daha yükseldi.

Analistler, aşı gelişmelerinin eğlence ve iş seyahatlerini de hareketlendireceğini düşünüyor. Bu nedenle aşı haberlerinin sektör yatırımcıları için cesaret verici bir haber olacağını söylüyorlar. Ancak bağımsız bir havacılık analisti Brendan Sobie, havayolları için hala zorluklar olduğuna dikkat çekiyor.

CNBC’ye konuşan Sobie, “İş seyahatlerinde karşılama için uzun vadeli görünüm hala belirsizdir. Şirketler iş seyahatini bir zorunluluk olarak gördüklerinden talebin kalıcı olarak %5 ila %20 oranında düşebileceğine dair bazı tahminler var,” ifadelerini kullandı.

Aşıyla birlikte kazanç getirebilecek sektörlerden bir diğeri de emlak ve ticari gayrimenkul olarak görülüyor.
iShares Global REIT ETF Aşı ile Yükseldi
Grafik: MarketWatch

Sektör, salgın ve küresel bir evden çalışma trendinden fazlasıyla etkilendi. Ancak uygulanabilir bir aşı fikri, insanların şehir merkezlerindeki ofislerde işe dönme olasılığını artırdı. Dünyanın dört bir yanındaki gayrimenkul stoklarını takip eden iShares Global REIT ETF’si, 6 Kasım’da dünyanın ilk güvenilir aşı duyurusundan bu yana yaklaşık %9 değer kazandı. Kasım başından bu yana da %13 yükseldi.

Manhattan’daki ofis ve perakende mülklerine odaklanan bir gayrimenkul yatırım ortaklığı olan Empire State Realty Trust hisseleri ise Pfizer haberlerinin ardından %37’den fazla yükseldi. New York’un en büyük ticari ev sahiplerinden biri olan SL Green hisseleri de %37 civarında değer kazandı.

İngiltere’nin en büyük ofis ev sahipleri Land Securities ve British Land hisseleri de toparlanarak güçlü bir performansa işaret ettiler. Ticari emlak hizmetleri firması Jones Lang LaSalle’nin Asya-Pasifik araştırma direktörü Lee Fong, potansiyel bir aşının ekonomileri ve emlak piyasalarını rahatsız eden belirsizliğe karşı umut verdiğini söyledi.

Fong, bir e-posta röportajında, “Halka açık emlak piyasasından gelen ilk tepkilerden yola çıkarak, yatırımcılar Avrupa ve ABD’deki perakende emlak piyasasının aşıdan en çok yararlanmasını, ardından ofis ve konaklama sektörlerinin gelmesini bekliyor,” ifadelerini kullandı.

Evde kalan insanlarla birlikte teknoloji şirketlerinin hisseleri, aşı haberlerinin ardından hızlı bir geri çekilme ile ilk tepkilerini gösterdi.
Amazon Hisseleri Aşı ile Düştü
Grafik: MarketWatch

Teknoloji hisselerinin çoğu 2020’de kazandıkları zemine tutunurken, ilaç şirketlerinin aşı ilerlemelerini lanse etmeleriyle bir kısmı değer kaybetti. İnternet üzerinden alışveriş hizmetleri salgın boyunca büyük ilgi görürken, Amazon hisseleri Pfizer’ın aşı haberleriyle %5,1 düşmüştü. Amazon hisseleri yılbaşından bu yana %79,2 yükseldi.

Alibaba ve JD.com’un ABD’de işlem gören hisseleri de benzer bir Kasım ayı geçirdi. Ancak Çin’deki teknoloji hisseleri, Pekin’in Ant Financial’ın planlanan ilk halka arzına ani müdahalesinden daha fazla etkilendi.

Popüler video konferans şirketi Zoom Video hisseleri, Pfizer aşı haberlerinin ardından %17,5 civarında düşüş kaydetti.
Zoom Hisseleri Aşı ile Düştü
Grafik: MarketWatch

Zoom Video hisseleri yılbaşından bu yana güçlü bir yükseliş kaydederken, %635 oranında değer kazandı. Nasdaq Borsası’nda işlem gören hisselerin 1 yıllık getirisi %489,67 düzeyinde bulunuyor. Evde kalan çalışanlar ve öğrencilerle birlikte en kazançlı çıkan şirket olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

ABD yayın devi Netflix hisseleri de aşı haberleriyle birlikte düşüşe geçti. Pfizer’ın duyurusunun ardından %8,6 oranında geriledi. Yılbaşından bu yana kazancı ise %59,1 artış kaydetti. Ancak bazı analistler olumlu aşı gelişmelerinin evde kalan insanlardan destekelenen hisseler için daha uzun vadeli bir satış yaratabileceğini tahmin ediyor.

Varlık yönetim şirketi Schroders’in baş yatırım sorumlusu Johanna Kyrklund bir blog yazısında, “Bu büyük bir rotasyonun başlangıcı mı? Büyük olasılıkla. Kilitlenmeden fayda sağlayan evde kalma hisselerinden kurtarma hisselerine doğru bir hareketin kıvılcımını ateşleyecek katalizörü bulmuş olabiliriz,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu