Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Konut Satışlarında Şubat’ta Dikkat Çeken Artış Yaşandı

TÜİK, Şubat ayı konut satış istatistikleri raporunu yayımladı. Raporda konut satışlarında yüzde 20'ye yakın artış dikkat çekti.
Konut Satışlarında Şubat’ta Dikkat Çeken Artış Yaşandı
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut satış istatistiklerine dair Şubat ayı raporunu paylaştı. Raora göre geçen yılın aynı dönemine göre konut satışlarında yüzde 20.1 oranında artış kaydedildi.

Şubat ayında yaşanan bu artış ile Türkiye’de toplam 97 bin 587 konut satıldı. Konut satışlarında İstanbul 18 bin 752 konut satışı ile yüzde 19,2’lik en yüksek paya sahip oldu

Satış sayılarına göre İstanbul’u 8 bin 464 konut satışı ve yüzde 8,7 pay ile Ankara, 5 bin 575 konut satışı ve yüzde 5,7 pay ile İzmir izledi.

Şubat ayı konut satışları
Kaynak: TÜİK

Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 23 konut ile Ardahan, 40 konut ile Hakkari ve 47 konut ile Bayburt oldu. Ocak – Şubat arası süreçte, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22,5’lik artış oldu ve toplamda 185 bin 893 konut satışı gerçekleşti.

TÜİK’in raporuna göre ipotekli konut satışları da Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35,6 artış göstererek 19 bin 888 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 20,4’e ulaştı. Ocak-Şubat döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 49,9 artarak 38 bin 71 oldu.

Satış şekline göre konut satışları
Kaynak: TÜİK

Diğer satış türleri üzerinden yapılan hesaplamada ise 77 bin 699 konutun el değiştirdiği bildirildi. Bu bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16.7’lik artış olduğunu gösteriyor. Toplam konut satışları içinde diğer konut satışlarının payı yüzde 79,6’ya ulaştı.

Ocak-Şubat döneminde gerçekleşen diğer konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,9 artışla 147 bin 822’ye ulaştı. Ülke genelinde ilk el konut satış sayısı 28.897 olurken, ikinci el konut satış sayısı ise 68 bin 690 olarak açıklandı.

Satış durumuna göre konut satışı
Kaynak: TÜİK

Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı yüzde 29,6 olurken, ikinci el konut satışının payı yüzde 70,4 oldu.

Yabancılara yapılan konut satışları ise Şubat’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54,9 artarak 4 bin 591 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı bin 958 konut satışı ile İstanbul aldı.

Yabancılara konut satışları
Kaynak: TÜİK

İstanbul’u sırasıyla bin 99 konut satışı ile Antalya ve 288 konut satışı ile Ankara takip ediyor. Ocak-Şubat döneminde yabancılara yönelik konut satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 55,6 artış oldu ve 8 bin 777 konut satıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu