Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

KOBİ’lerin İhracattaki Payının Artırılması Amacıyla KOSGEB ve DEİK İş Birliğine Gitti

KOBİ'lerin ihracat faaliyetlerini güçlendirmek amacıyla KOSGEB ve DEİK arasında iş birliği protokolü imzalandı.
KOBİ’lerin İhracattaki Payının Artırılması Amacıyla KOSGEB ve DEİK İş Birliğine Gitti
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’de KOBİ’lere verilen desteklere bir yenisi daha eklendi. Destek bu kez Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) iş birliği kapsamında sağlanırken, KOBİ’lerin Türkiye’nin ihracat faaliyetlerine daha fazla katkıda bulunması amaçlandı. Ayrıca KOSGEB’in uluslararası iş birliği desteklerinin güçlendirilmesi, DEİK’in sağladığı hizmetlerin KOBİ’lere etkin bir şekilde iletilmesinin de protokolün amaçlarının arasında bulunduğu öğrenildi.

Bu amaç doğrultusunda iş birliği protokolü imzalamaya yönelen KOSGEB ve DEİK, KOBİ’lerin dış pazarda daha etkin rol oynaması için bu karara vardı.

KOSGEB ve DEİK İş Birliği Yapmaya Yöneldiİmza töreni Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Törende Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da yer aldı. KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt ve DEİK Başkanı Nail Olpak kurumlarını temsilen protokole imza attı.

Etkinlikte konuşan Uzkurt, söz konusu bu protokolün imzalanmasıyla KOBİ’ler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin iyileştirilerek geliştirilmesinin amaçlandığını ifade etti. Bunun yanı sıra KOBİ’lerin Türkiye’nin ihracattaki dış pazarlarındaki payını artırma, karşılıklı bilgi-deneyim aktarımına uygun ortam hazırlamanın amaçlandığını aktardı.

Uzkurt, KOBİ’lerin dış ilişkiler, dış ticaret ve yatırım gibi pek çok konuda birbirleriyle fikir alışverişinde bulunmasının bu protokol ile basitleşeceğini ifade etti. Protokol ile çeşitli eğitim programları, toplantı ve organizasyonlar düzenleneceğini duyurdu.

Prokol kapsamında DEİK’in yurt içi ve yurt dışında yapacağı iş konseyi toplantılarına ve diğer pek çok etkinliğe KOSGEB bünyesi altında bulunan KOBİ’lerin katılımının teşvik edileceği açıklandı. Uzkurt, protokolün KOBİ’lere ortak hizmetler sunulabilecek verimli bir iş birliği ortamı oluşturduğuna değindi.

Deik Başkanı Olpak ise yapılan iş birliğinin Türkiye’nin kalkınmasına daha fazla destek olunacağının altını çizdi.

DEİK Başkanı Nail OlpakOlpak, DEİK’in sahip olduğu 146 iş konseyi ile dünyanın farklı yerlerinde “ticari diplomasi” faaliyetinde bulunduğunu bildirdi. Buradan edindikleri tecrübeleri KOBİ’lerle paylaşacaklarını aktardı. DEİK’e üye olanların yalnızca büyük firmalar olmadığını ve KOBİ’lerin de üyeliğinin bulunduğunu söyledi.

Olpak, KOBİ’lerin piyasadaki oynaklıklara seri bir şekilde adapte olduğunu, esnek üretim yapılarına sahip olduğunu, bölgeler arasında dengeli bir büyüme sağlama konusundaki payının büyük olduğuna işaret etti. KOBİ’ler sayesinde Türkiye’deki işsizlik oranının azaldığına ve Türkiye’nin ekonomik açıdan kalkınmasında KOBİ’lerin payının büyük olduğuna vurgu yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu