Yatırım yapmaya başla!

Muş’taki Bir Okul Kendi Elektriğini Üreterek 240 Bin Lira Tasarruf Sağladı

Muş'ta, binanın çatısına kurdukları güneş panelleri sayesinde kendi elektriğini üreten bir okul, dört yılda 260 bin lira tasarruf elde etti.
Muş’taki Bir Okul Kendi Elektriğini Üreterek 240 Bin Lira Tasarruf Sağladı

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bundan yaklaşık 4 yıl önce okulun çatısına 60 kilovatlık güneş panelleri yerleştirdi. Okulun elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan bu sistem, 4 yılda 260 bin lira tasarruf elde edilmesini sağladı. Okul Müdürü Ekrem Erliğ’in söz konusu projenin gelişim aşamaları ve diğer okullara da örnek olmasını ümit ettiğimiz güneş enerjisi sistemi hakkındaki açıklamaları haberimizin devamında.

2012 yılında Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanılması Programı kapsamında sunulan proje, bir yıl sonra kabul edildi.

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ekrem Erliğ, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanılması Programı kapsamında 2012 yılında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’na (DAKA) başvuru yaptıklarını ve 2013 yılında projelerinin kabul edildiğini söyledi.

Daha sonra okulun çatısına 260 güneş paneli kurulduğunu ve aylık 10 bin lira olan elektrik faturasının 5 bin liraya düşürüldüğünü belirtti. Sistemin kurulmasına en başta 145 bin lira harcanırken, okulun dört yıl içerisinde elde ettiği tasarruf miktarı 260 bin liraya ulaştı.

DAKA destekli proje sayesinde, 25 yıl boyunca daha bu elektrikten faydalanacaklarını belirtti.

Okul bünyesinde 6 atölyenin bulunduğunu söyleyen Erliğ, kendi ihtiyaçlarından arta kalan üretimin Van Gölü Elektrik Dağıtım AŞ (VEDAŞ) ile mahsuplaşarak elde edilen ücretin okulun hesabına aktarıldığını, kendileri için önceliğin bölgede farkındalık yaratıp, diğer okullara da örnek teşkil etmek olduğunu dile getirdi. Kurdukları sistem sayesinde birçok özel firmanın Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bu tür işlere el attıklarını ve bunun ticaretini yapmaya başladıklarını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum