Yatırım yapmaya başla!

KDV ve ÖTV İndirimleri Resmi Gazete’de Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından duyurulan ÖTV ve KDV oranlarında yapılan değişiklik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
KDV ve ÖTV İndirimleri Resmi Gazete’de Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi

Çarşamba günü yapılan Vergi Denetim Toplantısı’nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarında değişikliğe gidildiğini duyurdu. Daha önce Bakanlar Kurulu kararıyla tapu işlemlerinde binde 20 olarak alınan harcın 31 Ekim 2018 tarihine kadar binde 15 olarak tahsil edilmesi, konut ve iş yerlerinde %18 oranında alınan KDV’nin %8 olarak alınmasına karar verilmişti. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre bu sürelerin yıl sonuna kadar uzatıldığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Kararı’na göre yıl sonuna kadar mobilyada KDV oranı %18’den %8’e indirildi.

Beyaz eşyada ÖTV oranları sıfırlanırken, 1600 cc motorlu araçlarda ÖTV oranlarında 15’er puan indirime gidildi. Ticari araçlarda %18 olarak uygulanan KDV oranı ise %1’e çekildi.

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan 492 Sayılı Harçlar Kanunu’na Bağlı (4) Sayılı Tarifenin ‘I-Tapu İşlemleri’ Başlıklı Bölümünün 20/a Fıkrası, 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28. ve 29. Maddeleri ile 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12. Maddesi Gereğince Karar Verilmesi Hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı ile bu süreler 2 ay uzatılarak 31 Aralık 2018 olarak belirlendi.

ÖTV oranlarında yapılan indirim otomotiv sektörünün %96’sını kapsarken, fiyatlarda da kayda değer bir düşüş yaşanacak.

1.6 litre hacmin altında kalan araçlara uygulanan ÖTV oranları 15 puan aşağı çekildi. Bu sayede en düşük ÖTV oranı %45’ten %30’a inmiş oldu. Berat Albayrak tarafından duyurulan indirimlerin sektörde canlılık yaratması beklenirken, otomobil fiyatları ortalama 20 bin lira kadar aşağı çekilmiş oldu. İndirimlerden en çok etkilenenlerin ise premium markaların modelleri olduğu belirtildi. Motor silindir hacmi 1600 cc’yi ve MTV matrahı 70 bin lirayı geçmeyen modellerin ÖTV oranı %45’ten %30’a çekilirken, 70 – 120 bin TL arasında kalan modellerde bir düzenleme yapılmadı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre yılın ilk dokuz aylık döneminde pazarda %26 daralma oldu.

Otomobil pazarı Eylül ayında ise %68 oranında daralma gösterdi. ÖTV oranlarında indirim yapılan kısım pazarın yaklaşık %95,89’unu oluşturuyor. Bu doğrultuda yapılan düzenlemenin sektör açısından çok önemli olduğuna dikkat çekiliyor. Hibrit otomobillerin ÖTV oranlarında da indirim uygulandı. Matrahı 85 bin lirayı aşmayan hibritlerde ÖTV %30, 135 bin lirayı aşmayanlarda ise %35 olarak uygulanacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum