Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kardemir, Türkiye’nin Milli Sanayi Girişimlerine Katkıda Bulunacak

Son yıllarda yaptığı ataklarla büyüme kaydeden demir-çelikte milli markamız Kardemir, 2023 yılında Türkiye'nin milli sanayi hamlesine katkı sağlayacak.
Kardemir, Türkiye’nin Milli Sanayi Girişimlerine Katkıda Bulunacak
Yorum

Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş, özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği 2 milyar doları aşkın yatırımıyla ciddi bir yenilenme sürecine girmişti. Fabrikalar kuran fabrika unvanıyla Türkiye’nin “ilk ağır sanayisi” olma özelliğini 82 yıldır hakkıyla yerine getiren milli marka, 2023 yılına ilişkin önemli hedefler belirledi.

Çelik üretiminde dünya sekizincisi, Avrupa’nın ise ikinci büyük üreticisi konumuna ulaşan Kardemir, 2023’te Türkiye’nin milli girişimlerine katkıda bulunacağını açıkladı.

Kardemir Çelik Üretiminde Dünya SekizincisiÜretimde gelişen teknolojiden yararlanmayı esas alan marka, özellikle son yıllarda yüksek katma değerli ürünlerle çeşitliliğini artırdı ve Türkiye’yi pek çok alanda başka ülkelerden ithalat yapmaktan kurtardı. Şu an Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) en önemli stratejik ortaklarından biri olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Firma, ortalama 750 milyon lira maliyeti bulunan ve yatırımı bu yıl itibarıyla tamamlanan demir yolu tekeri üretim tesisi sayesinde dünyanın önde gelen teker üreticilerinden biri haline geldi. Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yolbulan, firma büyümesinin bundan sonraki süreçlerde de üretim, geniş ürün yelpazesi ve çevre ile sosyal sorumluluk alanlarını baz alarak aksamadan devam edeceğini duyurdu.

Kardemir’in çelik üretim kapasitesinin 3,5 milyon tona çıkarılmasının hedeflendiğini söyleyen Yolbulan, Türkiye ve komşu ülkeler arasındaki tek ray ve dünyanın önde gelen demir yolu tekeri üreticisi olarak milli marka Kardemir’in Türkiye’nin otomotiv ve savunma sanayideki milli girişimlerine her türlü desteği sağlayacağını belirtti.

Sözü yerli otomobil konusuna getiren başkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde kurulan Türkiye Otomobil Girişim Grubu’nun bu kapsamdaki faaliyetlerinin devam ettiğini açıkladı.

Türkiye Otomobil Girişim GrubuArdından, sektörün ihtiyaç duyduğu çeliğin Kardemir tarafından karşılanacağını ekledi. Milli savunma sanayinin önemine vurgu yaparken, sektörün millileşme oranının %70’e çıktığını duyurdu. Kardemir ekibinin beklenti ve ihtiyaçları karşılama hedefiyle Ar-Ge faaliyetlerini yürüttüğünü söyledi.

Yolbulan, markanın otomotiv ve sanayi sektörlerindeki gelişmeleri yakından izlediğini aktardı. Firmanın sahip olduğu güçlü finansal yapı ve kurumsal yönetim yaklaşımıyla marka değerini her geçen gün artırmaya odaklandığını belirtti.

Artık şirketlerin büyük kısmının daha hızlı ve inovatif olmak durumunda kaldığını anımsatan Yolbulan, Kardemir’in 2023 yılı hedefleriyle uyumlu bir şekilde yeni bir dönüşüm projesi içinde olduğunu aktardı. Bu kapsamda mevcut kurumsal kaynak planlama yazılımlarında yenileme yapılacağını duyurdu. 2020 yılı sonunda projenin tamamlanacağını bildirdi. Kardemir olarak Türkiye’nin en kapsamlı çevre yatırımları ile sosyal sorumluluk projelerinde yer alacaklarını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu