Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Kanada’da Perakende Satışlar Haziran’da Beklenti Altı Arttı

Kanada'da perakende satışlar yılın altıncı ayında yüzde 4,2 arttı.
Kanada’da Perakende Satışlar Haziran’da Beklenti Altı Arttı

Kanada İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre perakende satışlar Haziran’da bir önceki aya göre yüzde 4,2 artarak 56,2 milyar dolara yükseldi.

Ön tahmin azaltılan Covid-19 kısıtlamalarıyla perakende satışların yüzde 4,4 artacağına işaret etmişti. Mayıs’ta perakende satışlar yüzde 2,1 düşmüştü. Yıllık bazda yüzde 24,6 artmıştı.

Haziran’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 artış gösterdi.
Kanada Perakende Satış
Kaynak: Statcan

İstatistik ofisi Haziran ayı boyunca, ülke genelinde birçok bölgede zorunlu olmayan perakende faaliyetlerini sınırlayan halk sağlığı kısıtlamalarının hafifletildiğini belirtti.

Satışlar, perakende ticaretin %69,5’ini temsil eden 11 alt sektörün 8’inde arttı. Benzin istasyonları ile motorlu taşıt ve parça bayilerini hariç tutan temel perakende satışlar yüzde 4,6 arttı. Hacim bazında, perakende satışlar Haziran ayında yüzde 4,1 arttı.

Perakende satışlar, arka arkaya üç artış kaydettikten sonra 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 0,7 düştü. Hacim bazında, çeyreklik perakende satışlar yüzde 0,9 düştü.

Aynı dakikalarda açıklanan bir diğer Kanada verisi konut endeksi oldu. Kanada’da yeni konut fiyat endeksi Haziran’da aylık bazda yüzde 0,4 artarak üst üste üçüncü ayında geriledi. Önceki ay yüzde 0,6 artış olmuştu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum