Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada İmalat PMI’ya Göre Fabrika Faaliyetleri Şubat’ta 8. Ayında Arttı

IHS Markit Kanada İmalat PMI, 2021’in ikinci ayında Ocak’taki 54,4’ten 54,8’e yükseldi.
Kanada İmalat PMI’ya Göre Fabrika Faaliyetleri Şubat’ta 8. Ayında Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit Kanada İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), 2021’in Şubat ayında bir önceki ayın 54,4’ünden 54,8’e yükseldi. En son okuma, ülkenin fabrika faaliyetlerinde art arda 8. aydaki genişlemenin işareti oldu.

Bununla birlikte en son anket verileri, teslimat sürelerinin önemli ölçüde uzamasıyla birlikte yoğun tedarik zinciri baskılarını ortaya çıkarmaya devam etti.

Firmalar, sık sık Covid’in yayılmasını engellemek için uygulanan kısıtlamaların genellikle malzeme kıtlığına ve nakliye gecikmelerine yol açtığından bahsetti.

Sonuç olarak, üreticiler tedarikçi ek ücretleri yoluyla daha yüksek maliyetlere katlandı.
IHS Markit Kanada İmalat PMI Şubat 54,8
Kaynak: IHS Markit

İç talepteki artış, yeni siparişlerdeki bir başka sağlam artışı destekledi. Bununla birlikte, pandemi kısıtlamalarının ihracatı engellemeye devam etmesi nedeniyle, Kanada’da üretilen mamul mallara yönelik dış talep yılın başında sadece küçük bir artış gösterdi.

Son anket döneminde çıktı hacimleri yükseldi, ancak genişleme oranı mevcut sekiz aylık büyüme sürecinde en yumuşak seviyeye geriledi. Panelistlere göre, salgın kısıtlamaların üretim üzerinde hafif bir etkisi olmasına rağmen, üretim programları daha yüksek yeni sipariş hacimleriyle desteklendi.

Genel istihdam yaratma oranı sağlamdı ve Ocak ayında görülenden hızlandı. Fiyat cephesinde, girdi fiyatı enflasyonu, yüksek malzeme (özellikle metaller) ve nakliye maliyetleri raporlarının ortasında hızlandı.

İyimserlik derecesi beş ayın en yükseğine yükselirken önümüzdeki 12 ay boyunca üretime ilişkin duyarlılık iyimser kaldı. Panelistler, büyük ölçüde başarılı bir aşı dağıtım programının ardından virüsle ilgili kısıtlamaların tamamen hafifletilmesi umutlarından bahsetti.

IHS Markit, dünya çapında ekonomileri yönlendiren büyük endüstriler ve pazarlar için kritik bilgi, analiz ve çözümlerde bir dünya lideri olarak tanımlanmaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu