Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada GSYİH’si Temmuz’da %3,9 Büyüyerek Resmi Beklentiyi Aşacak

Uzmanlar, Kanada’nın beklenen Temmuz GSYİH’sinde Kanada yetkililerinin tahmininden daha fazla yükselme görüleceğini söyledi. Nedeni ve detaylar şu şekilde;
Kanada GSYİH’si Temmuz’da %3,9 Büyüyerek Resmi Beklentiyi Aşacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Açıklanan son veriler, Kanada ekonomisinde toparlanmaya işaret ederken TD Securities analistlerinden ekonomik aktivitenin Temmuz’da yüzde 3,9 genişleme beklentisi geldi.

Gelecek hafta açıklanması beklenen Kanada’nın aylık GSYİH verisi üzerine görüş bildiren uzmanlar yüzde 3,9 artış beklerken ülkenin istatistik kurumunun tahmini yüzde 3 büyüme yönündeydi.

FXStreet’in haberine göre uzmanlar tarafından resmi kurumdan daha yüksek beklenti içinde oldukları şu sözlerle bildirildi:

“GSYİH’nin Mayıs ayı aktivite verileri genelinde geniş bir gücü takip ederek StatCan’ın yüzde 3’lük tahmininin üzerinde yüzde 3,9 artmasını bekliyoruz. Bu çıktıyı halen önceki yıl seviyelerinin %14 altında bırakacak ancak özellikle Haziran ayında büyümenin hızlandığına dair işaretlerle iyileşmeye güçlü bir başlangıç sağlayacak. Ve bizi ikinci çeyrekte yüzde 43’lük daralma bekleyen Kanada Merkez Bankası’nın tahminlerinden daha iyi performans göstereceği yoluna sokacak.”

Kanada gayri safi yurt içi hasılası, pandeminin tüm dünyayı sarstığı yılın ilk çeyreğinde yüzde 8,2 daralarak 2009’dan bu yana en kötü düşüşünü yaşamıştı.
Kanada İlk Çeyrek
KAYNAK: Statistics Canada

Öte yandan analistlerin iyimser yorumları, açıklanan son verilerle desteklendi. CTV News’ten Patricia Lovett-Reid yazısında perakende satışların COVID-19 pandemisinden tamamen iyileştiğini dile getirdi.

İnsanların farklı şeyler satın alsalar da bir şekilde aldıklarını vurgulayan finans yorumcusu, son Mayıs ayı perakende satış raporunda, aylık satışlarda %18,7 artışın etkileyici olduğunu, toplam satışların geçen yıl boyunca yüzde 112,7’ye yükseldiğini belirtti.

Canadian Real Estate Association verilerine göre ulusal konut satışlarının Haziran’da aylık bazda yüzde 63 artarken satışların Nisan’dan bu yana yüzde 150 arttığını dile getirdi. Tüm bunların yanında spor salonları, kafeler, kuru temizleyiciler gibi ekonominin gerçek omurgası olan küçük işletme sahiplerinin ekonominin gerçek belkemiği olduğunu belirterek bunların en büyük darbeyi aldıklarını aktardı.

Fakat yine de umudun yitirilmemesi gerektiğini savunarak şöyle konuştu:

“Topluluklar, işletmeler ve hükümetler bir araya geliyor, şirketler işyerinde esnekliğin bir istisna değil norm haline geleceğini kabul ediyor, insanlar evlerine biraz daha değer veriyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu