Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kamu-Sen: “2019 Aralık’ta 4 Kişilik Ailenin Asgari Geçim Haddi 6897 Lira!”

Türkiye Kamu-Sen 2019 yılının Aralık ayında tek kişinin yoksulluk sınırını 3408 lira 93 kuruş olarak belirlerken; aynı dönemde 4 kişilik bir ailenin asgari geçim tutarı ise 6897 lira 69 kuruş oldu.
Kamu-Sen: “2019 Aralık’ta 4 Kişilik Ailenin Asgari Geçim Haddi 6897 Lira!”
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu’nun (Kamu-Sen) Ar-Ge Merkezi tarafından her ay düzenli olarak yapılan araştırmanın 2019 yılının Aralık dönemine ilişkin sonuçları açıklandı.

Asgari geçim endeksi adıyla bilinen araştırmaya göre, belirtilen dönemde Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 6897 lira 69 kuruş olarak belirlendi. Aynı araştırmanın bir önceki ay olan Kasım’a ait sonuçlarında 4 kişilik bir aile için bu tutar 6859 TL 47’de belirlenmişti. Böylelikle rakamın Aralık’ta önceki aya kıyasla %0,56 arttığı sonucuna ulaşıldı.

Türkiye’de çalışan tek kişinin açlık sınırı 2636 lira 64 kuruş olarak belirlenirken Kasım’a kıyasla %0,41 oranında artışa işaret etti. Aralık’ta tek kişinin yoksulluk sınırı ise 3408 lira 93 kuruş oldu.

Açlık Sınırı 2636 LiraTürkiye Kamu-Sen, Aralık’ta Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin 2 bin 560 lira 66 kuruşu ortalama gıda ve barınma harcamaları için gözden çıkarması gerektiğini ortaya koydu. Bunun yanında ailenin sağlık kuruluşları tarafından belirtilen biçimde sağlıklı bir hayat sürebilmesi için günlük gıda harcamasının 51 TL seviyesinde olduğu saptandı. Bu tutar Kasım’da 50 TL idi.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türkiye’de pek çok ürüne zam geldiğini ve bu artışların hız kesmeden devam ettiğini belirtti. Enflasyonda yıllık bazda kaydedilen gerilemeye rağmen vatandaşların hala yüksek enflasyon etkileriyle mücadele ettiğini söyledi.

Kahveci, Türkiye’de her geçen gün vatandaşların mutlak masraflarının arttığını vurgularken, buna bağlı olarak bütçedeki açıkların da arttığını kaydetti.

Kamu-Sen Genel Başkanı Önder KahveciKısa süre önce memur maaşlarına eklenen enflasyon farklarına değinen Kahveci, buna rağmen maaşlarda ciddi oranda erimeler gerçekleştiğini aktardı. Şu durumda 4 kişilik bir ailenin aylık harcamalarının memur maaşının yaklaşık iki katına çıktığını belirtti. Buna bağlı olarak her memurun ay bir maaş tutarı kadar içeri girdiğini söyledi.

Kısa zaman önce Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ekonomik büyümenin %5 seviyesinde gerçekleşeceği öngörüsünü hatırlattı. Ekonomik büyümeye rağmen bu büyümeden memurlar, işçiler ve asgari ücretli çalışanların aldığı payın küçülmesinin “gelir dağılımında bozukluk” anlamı taşıdığını aktardı. Kahveci, ardından memur ve emekliye zam yapılarak ekonomide canlılığın sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu