Yatırım yapmaya başla!

2018 Yılının Şampiyonu Kakao Ocak’ta En Çok Kaybettiren Oldu

Geçtiğimiz yıl yatırımcısına en fazla kazandıran emtia ürünü olan kakao, Batı Afrika’da hava şartlarının düzelmesi ve fiyatların düşmesi ile Ocak ayının en çok kaybettireni oldu.
2018 Yılının Şampiyonu Kakao Ocak’ta En Çok Kaybettiren Oldu

2018 yılında iklim şartlarının yarattığı etki kakao kalitesinin düşmesine, bu da fiyatların yükselmesine sebep olmuştu. Geçtiğimiz yıl emtia ürünleri arasında 14 tanesi yatırımcısına kaybettirirken, 4 tanesinde değer kazancı görüldü.

En çok kazandıran ise %27,6 ile kakao oldu. Yatırımcısına en fazla kazandıran emtia ürünleri sırasıyla; kakao, paladyum, buğday ve mısır şeklinde gerçekleşti. 2018’in şampiyonu olan kakao, yeni yılda aynı performansı devam ettiremedi ve Ocak ayında en çok gerileyen ürün oldu.

Geçen yıl %27,6 kazandıran kakao, bu yılın Ocak ayında %10,3 düşüşle en fazla kaybettiren emtia ürünü oldu.

Emtia piyasasında işlem gören 18 ürünün 15 tanesi Ocak ayında kazandırdı. Uzmanlar; Çin talebinin güçlü kalacağına yönelik beklentilerin, ABD Merkez Bankası’nın faiz artışını öteleyebileceğine yönelik öngörülerin ve güvercin söylemlerinin dolar endeksini gerilettiğini bu gelişmelerin de emtia piyasasını olumlu etkilediğini yorumladı.

Ocak ayında %10,3 ile en fazla kaybettiren kakaoyu %1,3 düşüşle doğal gaz izledi. Alüminyum fiyatlarında çok fazla değişiklik olmazken, geri kalan 15 ürün kazanç getirdi.

2019’un Ocak ayında yatırımcısına en fazla kazandıran emtia %14,2 ile nikel oldu.

Nikeli; %13,2 ile Brent petrol, %6,6 ile çinko, %6 ile paladyum, %5,8 ile şeker, %4 ile kahve, %3,8 ile gümüş, %3,6 ile kurşun, %3,3 ile platin, %3 ile pamuk, %2,9 ile altın, %2,6 ile buğday, %2,3 ile soya fasulyesi, % 1,8 ile bakır ve % 0,4 ile mısır izledi. Vadeli İşlem ve Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, Batı Afrika’da iyileşen hava şartlarının kakao fiyatları üzerindeki satış baskısını artırdığını, bölgede yağışların artması ile beraber kakao üretimi ve kalitesine yönelik endişelerin de azaldığını dile getirdi.

Ergezen, kakao işlemlerinde Brexit sürecinin ve FED kararlarının risk unsurları arasında yer aldığını söyledi.

Faizlerdeki artışın hem para birimlerinde dalgalanmalara yol açtığı hem de büyüme beklentilerini düşürdüğünü belirten Ergezen, emtiaların genelinde satış baskısının artmasına yol açacağını anlattı. Kakao işlemlerinde ağırlıklı olarak pound kullanıldığını, Brexit ile beraber kakao fiyatlarındaki dalgalanma riskinin arttığını anımsattı.

EMTİA FİYATLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Yılbaşından bu yana kakaoda satıcılı eğilimin sürdüğünü, bunun sebebinin 2.400 doların üzerinde kalınamamasıyla başlayan kar satışları olarak yorumlandığını ifade etti. Kakao fiyatının 2018 yılı başından başlayan yükselişi sonrası yukarı yönlü trend oluşturmaya çalıştığını belirten Ergezen, yukarı yönlü hareketin devam edebilmesi için aşağıda çok fazla marj kalmadığını, 2.410 dolar seviyesinin geçilmesi durumunda ise yeni bir yükseliş trendinin başlayabileceğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum