Paylaşım

JP Morgan Türkiye’nin Büyüme Tahminini Yükseltti


 

JP Morgan, son dönemlerde gelen verilerin iyi olması ve ekonomideki güçlü görünümün korunması sebebiyle, Türkiye'nin büyüme tahminini yükseltti.

Bankacılık sektörünün lider isimlerinden JP Morgan Chase & Co., dün yayınladığı bir raporda Türkiye için büyüme tahminlerini revize ettiğini bildirdi. Dev banka, Türkiye ekonomisi için %3,8 olan büyüme tahminini, %4,6’ya yükseltti.

JP Morgan raporunda; son dönemde beklentilerin üstünde gelen verilerin, Türkiye ekonomisinin güçlendiğini işaret ettiği belirtildi.

9 Ağustos’ta yayınlanan raporda; Merkez Bankası’nın parasal sıkılaşmada somut adımlar atmasına rağmen, son dönemde gelen verilerin bir hayli iyi olduğu, bu durumun ise Türkiye ekonomisinin güçlenmesine yorumlandığı bildirildi.

Raporda ekonomideki toparlanmanda; turizm sektöründeki keskin yükseliş, vergi reformları ve hükümetin teşviğinin payı olduğu ifade edildi.

Geçtiğimiz yıl terörizm, politik istikrarsızlık, darbe girişimi gibi nedenlerle turizm gelirleri sektör temsilcilerini mutlu etmedi. Özellikle Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizinden sonra turizm sektörü fazlasıyla sekteye uğradı. Daha sonra siyasi bir gerginliğe sebep olan bu olay, 2016’nın 3. çeyreğinde turizm gelirlerinin düşmesine neden oldu. Bu sene ise başta Rusya olmak üzere diğer ülkelerden de gelen turist sayısında artış meydana geldi. İngilizlerin yeniden ülkemize geldiği bildirilirken, en çok dövizi de Arap ülkelerinin turistlerinin bıraktığı tespit edildi.

JP Morgan, hükümetin teşviklere devam etmemesi halinde, ekonomideki büyümenin yavaşlayacağını bildirdi.

Sektör devi banka, hükümetin yaptığı teşviklerin süresinin dolmak üzere olduğunu hatırlattı. Eğer bu teşvikler biter ve yenileri yapılmazsa, Türkiye ekonomisinin yavaşlama evresine gireceği söylendi. Beyaz eşya ve mobilyaya uygulanan vergi indirimlerinin Eylül’de sonra ereceği, ilk çeyrekte ertelenen sosyal güvenlik prim ödemelerinin yapılmaya başlanacağı da JP Morgan raporunda yer alan bir diğer husus oldu.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın