Yatırım yapmaya başla!

JP Morgan Türkiye’nin Büyüme Tahminini Yükseltti

JP Morgan, son dönemlerde gelen verilerin iyi olması ve ekonomideki güçlü görünümün korunması sebebiyle, Türkiye'nin büyüme tahminini yükseltti.
JP Morgan Türkiye’nin Büyüme Tahminini Yükseltti

Bankacılık sektörünün lider isimlerinden JP Morgan Chase & Co., dün yayınladığı bir raporda Türkiye için büyüme tahminlerini revize ettiğini bildirdi. Dev banka, Türkiye ekonomisi için %3,8 olan büyüme tahminini, %4,6’ya yükseltti.

JP Morgan raporunda; son dönemde beklentilerin üstünde gelen verilerin, Türkiye ekonomisinin güçlendiğini işaret ettiği belirtildi.

9 Ağustos’ta yayınlanan raporda; Merkez Bankası’nın parasal sıkılaşmada somut adımlar atmasına rağmen, son dönemde gelen verilerin bir hayli iyi olduğu, bu durumun ise Türkiye ekonomisinin güçlenmesine yorumlandığı bildirildi.

Raporda ekonomideki toparlanmanda; turizm sektöründeki keskin yükseliş, vergi reformları ve hükümetin teşviğinin payı olduğu ifade edildi.

Geçtiğimiz yıl terörizm, politik istikrarsızlık, darbe girişimi gibi nedenlerle turizm gelirleri sektör temsilcilerini mutlu etmedi. Özellikle Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizinden sonra turizm sektörü fazlasıyla sekteye uğradı. Daha sonra siyasi bir gerginliğe sebep olan bu olay, 2016’nın 3. çeyreğinde turizm gelirlerinin düşmesine neden oldu. Bu sene ise başta Rusya olmak üzere diğer ülkelerden de gelen turist sayısında artış meydana geldi. İngilizlerin yeniden ülkemize geldiği bildirilirken, en çok dövizi de Arap ülkelerinin turistlerinin bıraktığı tespit edildi.

JP Morgan, hükümetin teşviklere devam etmemesi halinde, ekonomideki büyümenin yavaşlayacağını bildirdi.

Sektör devi banka, hükümetin yaptığı teşviklerin süresinin dolmak üzere olduğunu hatırlattı. Eğer bu teşvikler biter ve yenileri yapılmazsa, Türkiye ekonomisinin yavaşlama evresine gireceği söylendi. Beyaz eşya ve mobilyaya uygulanan vergi indirimlerinin Eylül’de sonra ereceği, ilk çeyrekte ertelenen sosyal güvenlik prim ödemelerinin yapılmaya başlanacağı da JP Morgan raporunda yer alan bir diğer husus oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum