Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JP Morgan: 2020’nin En Büyük Risklerinden Biri Ekonominin Revizyonu

J.P. Morgan, radikal solcu bir adayın başkanlık zaferinin 2020'de varlıklı müşterilerinin paralarına karşı en büyük tehditlerden biri olduğunu söyledi.
JP Morgan: 2020’nin En Büyük Risklerinden Biri Ekonominin Revizyonu
Son Güncelleme: 
Yorum

J.P. Morgan’ın varlıklı müşteriler için 2.2 trilyon dolar yöneten özel bankası, radikal solcu bir adayın başkanlık zaferinin 2020’de paralarına karşı en büyük tehditlerden biri olduğunu söyledi.

Firma ayrıca müşterileri için olan yıllık görünüm raporunda olası bir enflasyon korkusu konusunda uyardı. J.P. Morgan Asset Management için piyasa ve yatırım stratejisi başkanı olan Michael Cembalest raporda, seçimden sonra ABD ekonomisinin aşamalı olarak gözden geçirilmesinin en büyük tehlikeler arasında olacağını dile getirdi.

Başkan Donald Trump’ın vergi indirimleri ve düzenlemelerin azaltılması politikalarıyla körüklenen büyüme stratejisinin, borsaları tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştırdığı vurgulandı. Öyle ki S&P 500, altı yıl içinde en iyi performansını sergilemiş ve 2019’da yaklaşık yüzde 30 kazandı.

JP Morgan bununla birlikte Trump’ın azil soruşturmasının ve Ukrayna ile olan ilişkilerinin, sandıklardaki itibarına zarar verebileceği konusunda uyardı.

JP Morgan Trump Dönemi Güçlü Ekonomi Cembalest, müşterilere Warren benzeri ilerici bir revizyonun ve Başkan Trump’ın alışılmadık tavırlarıyla yanlışlarının oldukça güçlü bir ABD ekonomisini dengeleyip dengelemediğinin sonunda ABD’li seçmenlere bağlı olacağını bildirdi.

Warren’ın sağlık ve halk eğitimine yönelik harcama planlarının ödenmesi için büyük vergilendirme planlarından büyük destek aldığını vurgulayan JP Morgan, Warren’ın planlarının büyüklüğünü Başkan Franklin D. Roosevelt’in Büyük Buhran sırasındaki vergisiyle karşılaştırdı. Cembalest bunu şöyle anlattı:

“Warren’ın vergi artırım teklifleri, FDR’nin ABD işsizliğinin yüzde 22’y ulaştığı Büyük Buhran sırasında uygulanan vergi artışlarının kabaca 2.5 katı.”

JP Morgan Warren Teklifleri FDR Benziyor Öte yandan firma Warren ve Sanders’ın meşru bir tehdit olsa da Trump’ın piyasa ve ekonomik puan açısından 1896’dan beri en güçlü seçim rüzgarlarına sahip olduğunu ekledi. Puanın tüketici fiyat enflasyonu, işsizlik seviyeleri, GSYİH, hisse senedi piyasası getirileri, oynaklık ve konut fiyatlarının değerlendirmelerini içerdiğini kaydetti.

Cembalest de mevcut koşulların tarihteki bir başkan olarak Trump için avantajlı olduğunu savundu. J.P. Morgan, hisse senedi piyasalarında %7 ila %10 getiri ile durgunluk yaşanmayan bir yıl beklerken, hisse senetlerinin enflasyondaki olası artış riskinin üstesinden gelmek zorunda olduğunu yazdı.

Cembalest, 2020 tehlikelerinden birinin ABD ücret ya da fiyat enflasyonunda yükseliş olması konusunda uyarırken firma FED’in 2007’den bu yana büyük bir değişim geçirdiğini bildirdi.

Yine de J.P. Morgan, büyük bir enflasyon sürprizinin olası olmadığını çünkü işgücü pazarlamasındaki güç azalması, perakende fiyat düzenlemelerinin artan hızı ve küreselleşmenin ücretler üzerindeki etkisinin düşük ve istikrarlı ABD enflasyonuna katkıda bulunduğunu öne sürdü. Değer yatırımcıları için ümitsizlik zamanının bitiyor olabileceğini öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu