Yatırım yapmaya başla!

Japonya Daha Çok Yabancıya Kapı Açsa da Bu Hamle İşgücü Sorunu Çözmeyecek

Japonya daha çok yabancıya kapısını açsa da uzmanlar bunun ülkenin işçi sorununu çözmeyeceğini söyledi. Detaylar şöyle;
Japonya Daha Çok Yabancıya Kapı Açsa da Bu Hamle İşgücü Sorunu Çözmeyecek

Japonya hükümeti hafta sonunda Japon ekonomisi üzerinde büyük bir yük olan işçi sıkıntısına yönelik hamlesini yaptı ve resmi olarak daha fazla işçiye kapısını açtı. Onaylanan programla birlikte halihazırda 1.3 milyon yabancının çalıştığı Japonya’da bu sayıya binlerce yeni işçinin ekleneceği belirtildi. Ancak söz konusu hamlenin ülkenin küçülen işgücünü yatıştırmak için yeterli olmayabileceği söylendi.

Sonuçta dünyanın üçüncü büyük ekonomisi gelecek yılın Nisan ayından itibaren vasıfsız işçilere, inşaat ve yaşlı bakımı gibi 14 sektörde 5 yıla kadar çalışma izni verecekti. Vasıflı yabancılara ise aileleriyle birlikte göç etme ve Japonya’da süresiz olarak kalabilme hakkı verilecekti. Keza Japonya’nın yabancı mavi yakalı işçi alma mevzuat tasarısı geçen ay Shinzo Abe’nin hükümeti tarafından onaylanmıştı.

Vasıfsız çalışanların şu anda yalnızca bir stajyer eğitim programı kapsamında kabul edildiği bilgisi de verildi.

Japonya Yabancı İşçi hamlesi Öte yandan, daimi ikamet için başvurmayan uzmanlık bilgisine sahip yabancıların da ülkede aile üyeleri olmadan sınırlı bir süre kalabilecekleri kaydedildi. İşte bu noktada uzmanlar Tokyo’nun önümüzdeki 5 yıl içinde toplamda yaklaşık 340 bin yabancıyı kabul etmeyi planladığını ancak bunun Japonya’nın işgücü sorununu çözmeyeceğini öngördü.

Natixis Japan Securities ekonomisti Kohei Iwahara da yeni yabancı işçi programının 2017’de 373.000 azalan nüfusuna karşı koymak için yeterli olmayacağı yönünde yorum bildirdi.

Yabancı İşçi Programı 2017'e 373 Bin Azalan Nüfusa Karşı Koyamayacak Ve ekonomist; “kapıyı açma politikası doğru yönde olsa da hükümetin daha fazlasını kabul etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. Neticede yüksek yaşam beklentisi seviyeleri ve düşen doğum oranları, Japonya’nın 64 yaşın altındaki çalışma çağı nüfusunu sert bir şekilde düşürüyordu. Uluslararası Para Fonu’na göre şu anda 10 kişiden üçü 65 yaş ve üzerindeydi ama bu önümüzdeki 40 yıl içinde 10 kişide dört kişiye çıkacaktı.

Capital Economics ekonomisti Marcel Thieliant da mevzuattaki değişikliklerin önümüzdeki birkaç yıl içinde ülkeye gelecek işçilerin 2017’deki 195 bini geçeceğine işaret ettiğini söyledi.

Önümüzdeki Yıllarda Ülkeleye Gelecek İşçi Sayısı 2017 195 Bin Geçecek “Bu önümüzdeki 10 yıl içinde çalışma yaşındaki nüfusun yaklaşık 500 bin civarındaki yıllık düşüşü baskılayacak ancak çalışma çağı nüfusundaki küçülmeyi tamamen önlemek için yeterli olmayacaktır” diyerek diğer uzmanlarla benzer öngörülerde bulundu. Diğer yandan ekonomist Iwahara, temel meselelerden bir tanesinin yabancıların özellikle de Japonca dil gereksinimleri düşünüldüğünde yeni mevzuatı benimseyip benimsemeyecekleri olduğunu söyleyerek dikkat çekti.

Ayriyeten yabancıların ekonominin yapısal düşüşte olduğu bir ülkeye taşınmayı neden istemeleri gerektiğini de vurguladı.

İşçiler Japonya'nın Düşüşteki Ekonomisine Gelmek İsteyecek mi Kısacası genel görüş yalnızca göçmenliğin Japonya’nın yaşlanan nüfusunu çözmeyeceği üzerineydi. Eski bir politikacı olan Kotaro Tamura da; “20 yılda 17.5 milyon çalışan nüfusu kaybedeceğiz, bu sayıları telafi etmek için çok geç olabilir” diyerek verimlilik artışına yoğunlaşmayı ve ülkenin kötü durumdaki sosyal güvenlik sistemi için alternatif finansman sağlamayı önerdi.

Eski politikacı, Abe yönetiminin işçi sıkıntısıyla başa çıkabilmek için otomasyon teknolojisini ve yapay zekayı kullanmayı planlasa da artık göçmen işçi seçeneğini görmezden gelemeyeceğinin farkına vardığını dile getirdi.

Japon halkının da göçmenlere olan ihtiyacı anladığını fakat onları hoş karşılamaya hazır olmadıklarını belirtti.

Japon Halkı Göçmen İşçi İsteyecek mi Keio Üniversitesi’nde profesör olan Sayuri Shirai de dil sorunları ve farklı sosyal geleneklerin, Japon işletmelerin yabancı işçileri kabul etmek istememesine yol açtığını anlattı.

Örnek olarak da restoranlarda giderek daha fazla göçmenin istihdam edilmesini fakat insanların iletişim sorunları nedeniyle hizmetlerinden şikayet etmesini gösterdi. Shirai gelecek yıl daha çok vasıfsız işçinin ülkeye gelmesiyle birlikte insan hakları ihlalleri, iletişim sorunları, ırksal bölünmeler gibi problemlerin artacağını ve hükümetin bu konulara değinmek için taahhütler verse de henüz somut önlemler açıklamadığını vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum