Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Rusya’yı Bu Kez Lüks Ürün Cephesinden Vuracak

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle sert ekonomik yaptırımlara katılan Japonya, bu kez lüks ürün ihracatı için ambargo koydu. İşte detaylar;
Japonya Rusya’yı Bu Kez Lüks Ürün Cephesinden Vuracak
Yorum

Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya yönelik Batı yaptırımlarına katılan Japonya, bugün Kremlin için yeni kararını açıkladı. Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, Japonya’nın 5 Nisan’dan itibaren Rusya’ya lüks mal ihracatını yasaklayacağını duyurdu.

Yasaklanan ürünler arasında lüks arabalar, motosikletler, likörler, kozmetikler, moda ürünleri ve sanat eserlerinin yer aldığı bildirildi.

Japonya Rus Ekonomisini Bu Kez Lüks Otomobillerle Vurmayı Hedefliyor

Japon kaynakların aktardığı bilgilere göre Tokyo, Ukrayna’yı işgali üzerine ekonomik yaptırımların bir parçası olarak lüks otomobil ve diğer ürünlerin Rusya’ya ihraç edilmesini yasakladı.

Başbakan Fumio Kishida’nın Kabinesi, 5 Nisan’da ambargoyu uygulamak için ilgili bir yönetmeliği revize etti. Hareket, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i finansal olarak destekleyen oligarklar üzerinde baskı yaratmayı amaçlarken Japonya halihazırda benzer önlemler almış olan ABD ve Avrupa Birliği’ne katıldı.

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Koichi Hagiuda düzenlediği basın toplantısında; “sert yaptırımlar uygulamak için G7 dahil olmak üzere uluslararası toplumla birlikte çalışacağız” dedi. Hükümet verilerine göre Japonya’dan Rusya’ya yapılan ve 2020’de toplam 627,8 milyar yen (5 milyar dolar) olan sevkiyatların büyük bir bölümünü otomobiller oluşturuyor.

Japonya, Pyongyang’ın nükleer deneme gerçekleştirdiğini açıklamasının ardından 2006 yılında Kuzey Kore için lüks mal ihracatına benzer bir yasak getirmişti. Japonya o zamandan beri ülkeye ithalat ve ihracatı tamamen yasakladı.

Rusya ile Japonya Arasında Gerilim Artıyor

24 Şubat’taki Ukrayna işgali öncesinde Japonya, Putin’in Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgelerin bağımsızlığını tanıma kararını kabul edilemez olarak değerlendirmiş ve ilk tepki gösterenlerden biri olmuştu. 23 Şubat’ta Japonya, Rusya’ya ilk yaptırımlarını açıklamıştı.

Bunlar arasında Japonya’da Rus tahvillerinin ihracının yasaklanması, belirli Rus bireylerin varlıklarının dondurulması ve Japonya’ya seyahatin kısıtlanması yer alırken ilerleyen günlerde yaptırımlar genişletildi.

Ayrıca geçen hafta, Rusya ile Japonya arasında gerilim, Kremlin’in yıllardır süren barış müzakerelerini sonlandırmasının ardından tartışmalı adalarda askeri tatbikat yapmasıyla arttı.

Rusya’nın son hamlesi Japonya’ya gözdağı olarak yorumlanırken Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Rusya’nın Kuril Adaları barış görüşmelerini bitirmesinin kabul edilemez olduğunu ve protesto ettiğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu