Yatırım yapmaya başla!

Japonya Ekonomisi 9 Çeyrekte İlk Kez Küçüldü!

Japonya ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde beklenenden fazla küçülmesiyle dikkat çekti. Bu durumla 9 çeyrektir ilk kez karşılaşılması da haberi başlıklara taşıdı.
Japonya Ekonomisi 9 Çeyrekte İlk Kez Küçüldü!

Japonya’nın şaha kalkan ekonomisindeki küçülme tüm dünyada yankı uyandırdı. Çünkü 2018’in ilk çeyreğindeki küçülmeyle, ülkenin 1980’li yıllardan bu yana süregelen en uzun ekonomik büyüme süreci olan 2 yıllık süreç sona ermiş oldu.

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi konumundaki Japonya ekonomisinin küçülmesindeki temel etkenlerin ise zayıf özel tüketim ve işletme yatırımları olduğu söylendi. 2018’in Ocak – Mart döneminde ekonomi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 0.6 oranında geriledi. Ve bu 8 çeyreğin ardından ekonomideki ilk gerileme olarak kayıtlara geçti.

Beklentilerden daha fazla küçülen ekonominin, bir önceki çeyreğe göre değişim göstermemesi ve yıllık bazda % 0.2 daralması tahmin ediliyordu.

Japonya Ekonomisi Büyüme Süreci Sona Erdi

Fakat ekonomistlerin beklentileri karşılanamadı ve Japonya ekonomisinde 2015’in son çeyreğinden bu yana ilk kez daralma yaşandı. Diğer taraftan; 2017’nin aynı döneminde ülke ekonomisinde % 0.1’lik büyüme kaydedilmişti. Söz konusu küçülmenin nedenleriyle ilgili olarak ise farklı yorumlar yapıldı.

Bazı uzmanlar; son dönemin en dikkat çekici gündem konuları arasındaki ABD – Çin ticaret savaşının küçülmede etkili olduğunu öne sürdü.

Japonya Ekonomisi 9 Çeyrekte İlk Kez KüçüldüÇünkü iki süper güç arasındaki gerginlik, yalnızca ABD ile Çin’i değil diğer ülkedeki işler üzerinde de olumsuz etki yaratıyordu. Bazılarıysa küresel çapta elektronik ürünlere azalan talep ile Ocak – Mart dönemindeki kötü hava koşullarını öne sürdü. İlaveten; azalan özel tüketim ve sermaye harcamaları da nedenler arasında gösterildi.

Neticede; ülkedeki ekonomik faaliyetlerin % 60’ını özel tüketim oluştururken, elektronik ürün ihracatı da temel ögelerdendi.

Japonya Ekonomisindeki Küçülmenin NedenleriEkonomistler daralmanın geçici olacağını düşünseler de ABD ile ticaret savaşının ihracat talebini azaltabileceğini, bu nedenle güçlü bir toparlanmanın görülememe ihtimali olduğunu söylüyorlar.

SMBC Nikko Securities’in baş ekonomisti Yoshimasa Maruyama bu durumu, bilişim teknolojisi ile ilgili ürünlerin Japonya’nın ihracatı ve fabrika çıkışı ile dengeli olduğunu, dengenin bozulabileceğini söyleyerek açıkladı. Küresel ekonominin iyi performans gösterdiğini belirten ekonomist, 1 doların 110 Japon yeni olduğunu, ihracatın yeniden artmasıyla birlikte ekonominin ılımlı bir şekilde büyüyeceğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum