Yatırım yapmaya başla!

Zayıf Harcama, Japonya’nın Sürpriz İlk Çeyrek Büyümesini Gölgeledi

Japonya ekonomisi Ocak-Mart aylarını kapsayan ilk çeyrekteki sürpriz bir büyümesi, zayıf harcamalar nedeniyle gölgede kaldı.
Zayıf Harcama, Japonya’nın Sürpriz İlk Çeyrek Büyümesini Gölgeledi

Japonya’nın ekonomik büyümesi, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinde daralma tahminlerine meydan okudu ve 2019’un ilk çeyreğinde beklenmedik bir şekilde artış gösterdi. İhracattan elde edilen net katkılar ve daralma tahminleri büyümeyi engellemezken, zayıf harcamalar dikkat çekti.

Japonya’nın sürpriz büyümesi, zayıf iç talebi yansıtan ve ihracattan daha hızlı azalan ithalattan kaynaklandı.

Japonya Sürpriz Büyüme NedeniJaponya’da Ekim ayında yürürlüğe girmesi beklenen satış vergisi zammı, politika yapıcılar için endişe verici bir noktada bulunuyor. Çünkü iç talepteki zayıflamayı artırmasının muhtemel olduğu düşünülüyor. Büyümeye karşılık, ilk çeyrekte gerileyen özel tüketim ve sermaye harcaması okumaları, 2015 yılından bu yana en büyük düşüşe işaret etti.

Japonya ekonomisi, 2019 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,1 oranında büyürken, gayri safi yurt içi hasılada yüzde 0,2 oranında bir daralma bekleniyordu. Açıklanan verilerde Ekim-Aralık aylarındaki büyüme ise yüzde 1,6 düzeyine revize edildi.

Başbakan Shinzo Abe’nin Ekim’de satış vergisinde iki kat artışı erteleyebileceği spekülasyonlarının GSYİH’i canlı tutabileceği söylendi.

Shinzo Abe Satış Vergilerini İki Kat ArtıracakTokai Tokyo Araştırma Merkezi Baş Ekonomisti Hiroaki Muto, “GSYİH’in en önemli bileşenlerinin tamamı negatif. Ekonomi zaten zirveye çıktı, bu nedenle ılımlı bir resesyon yaşayabiliriz. Hiç kimse satış vergisi zammını geciktirmeye itiraz etmez,” dedi.

GSYİH genişlemesinde, ithalattaki yüzde 4,6’lık düşüş ve on yılın en büyük düşüşü olan ihracatta yüzde 2,4 oranından fazla gerileme etkili oldu. İthalat, ihracattan daha fazla düştüğü zaman, net ihracat GSYİH büyümesine 0,4 puan eklemiş oldu.

Japonya’da özel tüketim ise yüzde 0,1 oranında düşerken, sermaye harcamaları yüzde 0,3 geriledi.

Özel Tüketim Yüzde 0,1 DüştüPolitika yapıcıların iç talebin yavaşlayan ihracatı telafi edeceğine dair bir şüphe duydukları; ancak kötüleşen iç ve dış koşullar karşısında bazı eski politika belirleyicilerden satış vergisi zammını geciktirmek için artan bir çağrı olduğu biliniyor. Ekonomi Bakanı Toshimitsu Motegi ise hükümetin satış vergisini Ekim ayındaki yüzde 8’den yüzde 10’a yükseltme planında bir değişiklik olmadığını söyledi.

Motegi, verinin açıklanmasından sonra gazetecilere verdiği demeçte, “İç talebi destekleyen temellerin sağlam kaldığı kanısındayız,” dedi. Ancak bazı analistler, Japonya ekonomisinin önümüzdeki çeyreklerde büyümeyi engelleyebilecek düzeye çıkabileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Mizuho Araştırma Enstitüsü kıdemli ekonomisti Kentaro Arita, tüketici harcamalarının zayıf kalabileceğine ve ücret artışına dikkat çekti.

Tüketici Harcamaları Zayıf KalabilirArita, “Tüketici harcamalarının zayıf kalması muhtemel, çünkü ücretler o kadar artmıyor. İkinci çeyrekte GSYİH sıfır ya da biraz olumsuz olabilir. Çünkü ihracat zayıf kalacak. Bu, zayıflayan sermaye harcaması ile birlikte durgunluk riski anlamına geliyor,” dedi.

GSYİH verileri, hükümetin çakışan ekonomik göstergesi olarak, Çin’in yavaşlaması ve Çin-ABD ticaret savaşı nedeniyle ihracat ile fabrika çıkışlarının kötü etkilenmesinin Japonya’da durgunluk olasılığını işaret ettiği ortamda geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum