Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japon Tüketici Güveni Aralık’ta 4 Aydır İlk Kez Kötüleşti

Japonya'nın tüketici güveni Aralık ayında dört ayda ilk kez kötüleşirken hükümet artan vakalar ortasında görünümünü düşürdü. Detaylar aşağıda;
Japon Tüketici Güveni Aralık’ta 4 Aydır İlk Kez Kötüleşti
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya’daki tüketici güven endeksi, COVID-19’un yeniden canlanmasının ortasında, Aralık 2020’de 31,8’e geriledi. Bu Ağustos ayından bu yana en zayıf okuma olurken gerileme COVID-19’un yeniden canlanmasının ortasında geldi.

Tüm ana alt endeksler kötüleşti. Genel geçim 1,8 puan düşüşle 34,9’a; gelir artışı 0,7 puan düşüşle 35’e; dayanıklı mal satın alma isteği 1,9 puan düşüşle 33,8’e istihdam algıları 2,9 puan düşüşle 23,6’ya düştü.

Sonuçta Japonya’nın tüketici güveni Aralık ayında dört ay içinde ilk kez kötüleşti ve hükümet, koronavirüs enfeksiyonları tırmanırken görünümünü düşürdü.
Japon Tüketici Güven
Kaynak: Cabinet Office

Hükümetin bu hafta Büyük Tokyo metropol bölgesi için koronavirüs nedeniyle yenilenmiş bir olağanüstü hal ilan etmesi beklendiğinden, tüketici duyarlılığı görünümü bulanıklaştı. Hükümet, duraklama olduğunu söyleyerek tüketici duyarlılık endeksine ilişkin değerlendirmesini düşürdü.

Daha önce, Japonya endeksin toparlandığını ancak ciddiyetini koruduğunu söylemişti. Kyodo haber ajansının bildirdiğine göre Tokyo’nun yeni günlük koronavirüs vakaları Çarşamba günü 1.591 ile yeni bir rekor kırdı.

Analistler de Tokyo bölgesinde bir acil durum ilanı ve yeni kısıtlamaların bu yılın ilk çeyreğinde bir ekonomik daralmayı tetikleyebileceğini söylüyor.

Japon Kabine Ofisi Büyüme TahminBu arada Japan Times’ın haberine göre Japon hükümeti tarafından vakaları kontrol altına almak için planlanan bir aylık olağanüstü halin, trilyonlarca yeni özel tüketimden düşürmesi bekleniyor ve bazı ekonomistler ekonominin daralmaya döneceğini tahmin ediyor.

Başbakan Yoshihide Suga hükümetinin Perşembe günü ilan etmeyi düşündüğü Tokyo ve üç komşu ildeki olağanüstü halin beklenen ekonomik etkisinin, geçen yılın Nisan ayındaki ilk acil durum duyusundan sonra görülenlerden daha küçük olması bekleniyor.

Bununla birlikte bu kez beklenen kısıtlamaların, Ocak-Mart çeyreğinde daha önce beklenen büyümenin tamamını olmasa da önemli bir bölümünü silebileceği düşünülüyor. Ayrıca ekonomistler, başkentteki ekonomik yavaşlamanın bir dalgalanma etkisi yaratabileceği ve planlanan olağanüstü halin genişletilme olasılığı olduğu yönünde de uyarıda bulundular.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu