Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japon Borsa Endeksleri İmalat Verilerinin Ardından Düşüyor

Japonya imalat PMI Haziran’da yükselirken, Tankan endekslerinde düşüş oldu. Ülke hisse senedi piyasaları Temmuz ayına artıda başlayıp eksiye yöneldi.
Japon Borsa Endeksleri İmalat Verilerinin Ardından Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Açıklanan resmi verilere göre Japonya’da imalat satın alma müdürlükleri endeksi (PMI) Haziran ayında 52,4’e yükseldi. Bir önceki ay 53 olan PMI için Haziran beklentisi 51,5’te yoğunlaşmıştı.

Bank of Japan tarafından açıklanan verilere göre Tankan büyük imalat tahminleri endeksi, ikinci çeyrekte azaldı. Endeks 18 beklentisine karşın 13 değerinde geldi. Aynı dönemde Tankan büyük imalatçılar endeksi de 14 ile 15 beklentisini karşılamadı.

İmalat dışı yayılım endeksi piyasanın 8 tahminine karşın 3 değerinde açıklandı. Bir önceki çeyrekte eksi 1 gelmişti. Önceki çeyrekte eksi 1 olan Tankan büyük imalat dışı endeksi de 1 ile 3 beklentilerinin altında gerçekleşti.

Küçük imalat yayılım endeksi eksi 6, küçük imalat endeksi eksi 7, küçük imalat dışı yayılım endeksi eksi 12 ve küçük imalat dışı endeksi eksi 9 olarak açıklandı.

Japonya ana borsa endeksleri kayıp yönlü bir gün geçirirken, alt bileşenlerin çoğunda hisseler düşüş gösterdi.
1 Temmuz Japonya Borsa Endeksleri
Kaynak: Investing

Nikkei 225 (N225), güne hafif artıda başladı. Önceki kapanışı 28.791 puan olan endeks, bugün 28.836 puandan açıldı. TSİ 08.30 sularında %0,40 kayıpla 28.678 puandan işlem görüyor. Gün içi hareket aralığı ise 28.589 – 28.836 şeklinde oldu.

%0,30 azalışla 1.937,62 puandan işlem gören Topix endeksi, Temmuz ayına 1.949,2’den başladı. Açılışta artış gösterse de kazanç yönlü seyrini devam ettiremedi. Gün içi kaydettiği en yüksek seviye açılıştaki olurken, en düşük 1.934,26 olarak kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu