Yatırım yapmaya başla!

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon Ufukta Bir ABD Resesyonu Görmüyor!

JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, ABD ekonomisi hakkında ilgi çekici açıklamalarda bulundu ve Trump'ı övdü. İşte ayrıntılar;
JP Morgan CEO’su Jamie Dimon Ufukta Bir ABD Resesyonu Görmüyor!

JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, CNN ile yaptığı özel bir röportajda ABD ekonomisi hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Ülkenin en büyük bankasının başkanı ve CEO’sı olarak görev yapan Jamie Dimon, yakın bir zamanda resesyon öngören ekonomistlerin görüşüne katılmadığını bildirdi.

Sonuçta; aralarında tüm dünyanın dikkatle takip ettiği önemli kişiliklerin de bulunduğu pek çok uzman, yükselen faiz oranları ve Çin ile devam eden ticaret savaşı nedeniyle ekonominin kötüye gideceği yönünde görüşler savunuyordu. Ancak JP Morgan CEO’su söz konusu yorumları desteklemediğini açıkça belirterek; “Başka bir durgunluk olacak ama bu 2019’un başlarında olmayacak. Belki 2020 ya da 2021’de olabilir” dedi.

Amerikan ekonomisinin hala iyi iş çıkardığını kaydeden Jamie Dimon, bunun daha da hızlanabileceğini vurguladı.

JP Morgan CEO'su Jamie Dimon'a Göre ABD Ekonomisi Gayet İyi ABD’deki işsizlik oranlarına da değinen Dimon, işsizliğin önümüzdeki 12 ay içinde savaş sonrası düşük seviyeye ulaşabileceğini kaydetti. Bu noktada, Cuma günü açıklanan hükümet raporuna göre işsizliğin yüzde 3.7 seviyesinde sabit kaldığı ki söz konusu rakamın da 49 yılın en düşük seviyesini ifade ettiği hatırlatıldı.

JP Morgan’ın Fransa’nın en fakir bölgelerinden Seine-Saint-Denis’e 30 milyon dolarlık yatırım yapacağını duyurmak üzere ülkede bulunan Dimon, küresel borsalara da değindi.

JP Morgan CEO'su Jamie Dimon Küresel Borsalar yorumu Küresel borsaların ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı ve Avrupa’daki Brexit meselesi gibi nedenlerden zarar göreceğini söyleyen Dimon, yine de ekonominin yeteri kadar güçlü olduğunu ve kısa vadeli negatif haberler nedeniyle raydan çıkmayacağını aktardı. İlaveten Dimon’un dün ara seçim zamanında verdiği röportajda Trump’ı övmesi de gözden kaçmadı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomik büyüme için övgünün bir kısmını hak ettiğini dile getiren Dimon, yönetimin kurumlar vergisini düşürmek gibi hamlelerine işaret etti.

JP Morgan CEO'su Jamie Dimon ABD Ekonomisi Trump'a Övgü Fakat Jamie Dimon, Trump’ın Çin’e karşı yaklaşımını, özellikle de vergi tehditleri ve uygulamalarını sevmediğini söylemeden de geçmedi. Tüm bunların yanında, ABD’de resesyon konusunda benzer yorumlarda bulunan uzman sayısını da pek az olmadığı hatırlatıldı. Örneğin; 2020’yi yeni bir durgunluk döneminin başlangıcı olarak nitelendiren uzman yorumları gündemde endişe yaratırken TS Lombard analisti Dario Perkins, tersi yönde açıklamalarda bulunmuştu.

Bir durgunluğun meydana gelmesi için dört koşulun gerçekleşmesi gerektiğini belirterek; enflasyonun hızlanması, şirket karları üzerinde bir sıkışıklık, sıkı para politikası, varlık balonları gibi makroekonomik dengesizlik faktörlerini sıralamıştı. Ve ekonomiyle şirketlerin gelirlerinin hala büyüdüğünü, iş gücü piyasasının aşırı ısınma belirtileri gösterdiğini anlatarak 2020’de durgunluk yaşanacağını söylemek için birazcık erken olduğunu kaydetmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum