Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İTO Başkanı 18 Yılın En Yükseğine Ulaşan Cari Fazla Rakamlarını Değerlendirdi

İTO Başkanı Avdagiç, ekonomik göstergelerdeki iyileşmenin cari açık üzerinde etkisinin görüldüğünü ve Türkiye’nin direncinin giderek arttığını söyledi.
İTO Başkanı 18 Yılın En Yükseğine Ulaşan Cari Fazla Rakamlarını Değerlendirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafınca açıklanan verilere göre 2019 yılında cari işlemler hesabı 1 milyar 674 milyon dolar fazla verdi. Geçtiğimiz yılı pozitif tamamlayan Türkiye, 2017 yılında 47 milyar 347 milyon dolar, 2018 yılında ise 28 milyar 261 milyon dolar cari açık vermişti.

Bu sabah açıklanan rakamlar 2001 yılından bu yana ilk kez ve en yüksek miktarda cari fazlaya ulaşıldığını gösterdi. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, son 18 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşen cari fazla verilerini değerlendirirken, ekonomiye güvenin gittikçe arttığını söyledi.

İTO Başkanı Avdagiç, tüm temel sektörlerin verilerinde iyileşme olduğunu belirtti.

Ekonomiye Güven ArtıyorFaizlerin düşürülmesi ile kredi kullanım oranının arttığını belirten Avdagiç, ekonomiye olan güvenin de giderek yükseldiğini söyledi. Tüm temel sektörlerde son açıklanan rakamların belirgin bir iyileşme gösterdiğini; güven endekslerinin inşaat, hizmet ve perakende ticarette hem aylık hem de yıllık bazda arttığını dile getirdi.

Sanayi üretiminin 2018 yılının Kasım ayından bu yana pozitif bir performans sergilediğini ve son açıklanan verilerin güçlü artışa işaret ettiğini kaydetti. Bu gelişmelerin ekonomik toparlanmanın yatırım tarafına yansımaya başladığının bir göstergesi olduğunu dile getirdi. 2019 yılının Ocak ayında 95,4 gelen reel kesim güven endeksinin bu yılın ilk ayında 106,4 seviyesine yükseldiğini hatırlattı.

Tüm sektörlerde yaşanan iyileşmenin cari açık tarafına da yansıdığını söyleyen Avdagiç, 2019’un son çeyreğinde başlayan ekonomik toparlanmanın cari işlemler dengesi tarafında da hissedilmeye başlandığını sözlerine ekledi. Üretimde kullanılan hammadde alımı yapıldığı için ithalattaki artışa üzülmememiz gerektiğini, önemli olanın cari açığa en fazla katkıyı yapan üretime öncülük vermemiz olduğunu aktardı.

İş dünyasının reel faizlerin ve enflasyondaki gidişatın son durumundan memnun olduğunu söyledi.

İTO BaşkanıKamu bankalarının ve ekonomi yönetiminin aldığı kararlar doğrultusunda kredi maliyetlerindeki düşüşün bir avantaj elde edildiğini söyleyen İTO Başkanı, maliyetlerin düşmesinin Türkiye ekonomisi için çok önemli bir gelişme olduğunu kaydetti. Yaz aylarının başlamasıyla birlikte faizlerde daha fazla düşüş olmasını öngördüklerini, bu süreçte vatandaşların kullandıkları kredi maliyetini düşürmek isteyeceklerini yorumladı.

Bankaların kredi kullanmak isteyen müşterilerden çok fazla komisyon talep ettiklerini söyleyerek, “Bu konuda yetkililer nezdinde gerekli girişimlerde bulunduk. Ayrıca özel bankaları bu konuda yaptığımız açıklamalarla da uyardık. Çünkü biz özel bankaların, faizini güncellemek isteyen firmaları yüksek komisyon talebiyle adeta cezalandırdığını düşünüyorduk.” dedi.

Yapılan düzenlemeleri hatırlatarak “Talebimiz, alınan komisyona belirli bir sınır çizilmesiydi. Sesimiz duyuldu. Ekonomi yönetimi bu konuda kararlı hareket etti.” şeklinde açıklamada bulundu. Alınan doğru kararlar ve yürütülen politikalar sayesinde Türkiye’nin ekonomi alanındaki direncinin her geçen gün arttığının altını çizdi.

Analistler petrol fiyatlarındaki düşüşün cari açığın azalmasında katkısı olduğunu belirtiyor.

Haluk Bürümcekçi Cari Denge YorumAA Finans Analisti ve Ekonomist Haluk Bürümcekçi, petrol fiyatlarındaki düşüşün cari açığı azaltıcı etkilerinin devam edeceğini söyledi. Cari dengenin temel eğilimi açısından takip edilen enerji dışı cari dengenin 35,5 milyar dolar, çekirdek cari dengenin 44,7 milyar dolar fazlaya gerilediğini açıkladı.

Milli gelir büyümesinin iç talep kaynaklı olarak hızlanmasının, dış ticaret açığında yıllık bazda karşılaştırmalarda belirgin artış göstereceğini söyleyen Bürümcekçi, küresel çapta yavaşlama gösteren büyümenin, ihracat tarafımızı olumsuz etkileyeceğini yorumladı.

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan ise büyüme tarafına geçilmesiyle birlikte önümüzdeki aylarda yeniden cari açığa geçileceğini söyledi. 2020 yılı için beklentilerini ise 16 milyar dolar cari açık olarak paylaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu