Yatırım yapmaya başla!

İTO Başkanı Şekib Avdagiç Cari Denge Rakamlarını Değerlendirdi

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Eylül’de 1,83 milyar dolar fazla veren cari işlemler dengesi verilerini değerlendirdi.
İTO Başkanı Şekib Avdagiç Cari Denge Rakamlarını Değerlendirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bu sabah Eylül ayına ilişkin Ödemeler Dengesi raporunu yayımladı. Buna göre Eylül’de Türkiye’nin cari işlemler dengesi 1,83 milyar dolar fazla verdi. Ekonomistler 1,94 milyar dolarlık bir fazlalık bekliyordu. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, söz konusu verileri değerlendirerek, ihracat artışını hızlandıracak önlemlerin devam etmesi halinde pozitif durumun korunabileceğini ifade etti.

İTO Başkanı Avdagiç, turizm gelirlerinin artmış olmasının cari denge üzerinde olumlu etki yarattığını söyledi.

Eylül ve Ekim aylarında ihracatta çift haneli artış, ithalatta iki haneli düşüş olduğunu belirten Avdagiç, iç piyasadaki daralmaya bağlı olarak ithalatta düşüş yaşadığımızı, 500 milyar dolarlık dış ticaret açığı olduğunu ve ihracatta hızlı bir yükseliş olduğunu dile getirdi.

Turizm gelirlerinin bu olumlu resimde payı olduğunu ifade eden Avdagiç, önümüzdeki dönemlerde de ihracat artışını hızlandıracak önlemlerin üzerinde durulması halinde, pozitif görünümün uzun süreli devam edeceğini sözlerine ekledi.

Enflasyonda en kötüsünün geride kaldığını, hızlı kur artışına bağlı olarak çok hızlı yükselen fiyatların yavaş yavaş düştüğünü bildirdi.

Bazı finans kuruluşlarının da yıl sonu döviz kuru beklentilerini düşürmesinin, yerli ve yabancı firmaların daha uygun fiyatlama yapmasını sağladığını söyleyen İTO Başkanı, özellikle üretici fiyat endeksinin aşağı çekilmesiyle, tüketici fiyat endeksi üzerindeki baskının azalacağını, üretim odaklı yaklaşımın kesintisiz devam etmesini vurguladı.

İhracatı artırmanın yanında, diğer taraftan da ithalat içindeki önemli kalemleri yurt içinde üretecek mekanizmaları hareketlendirmenin gerektiğini, üretimi destekleyen bu yaklaşımla dış ticaret dengesindeki olumlu tablonun sürekli ve kalıcı hale gelebileceğini söyledi.

Avdagiç, yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda Türkiye’nin önemli mesafe katettiğini söyledi.

Türkiye’nin iş yapma kolaylığı sıralamasında 60. sıralardan 43. sıraya çıktığını belirten Avdagiç, bu durumu sessiz bir devrim olarak adlandırdı. Gelinen seviyenin hala tatminkar olmadığını ancak çok kısa bir zaman içerisinde önemli mesafeler katettiğimizi, bundan sonraki süreçte ilk 20-25’in içerisinde girmemiz gerektiğini dile getirdi. 2018 yılı sonunda 170 milyar dolarlık ihracat hedefinin geçileceğini, Kasım ve Aralık aylarındaki rakamların daha iyi geleceğini ve yıl sonunda 172 – 173 milyar dolar bandında ihracat beklediğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum