Yatırım yapmaya başla!

İTO Başkanı 3. Çeyrek Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Ağustos ayında yaşanan kur ataklarının üçüncü çeyrek büyüme verileri üzerinde olumsuz etki yarattığını ancak ufukta dengeli bir büyüme gördüklerini söyledi.
İTO Başkanı 3. Çeyrek Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin rakamlarına göre, Türkiye ekonomisi 2017 yılının aynı dönemine kıyasla %1,6 oranında büyüdü. Piyasaların beklentisi yıllık bazda %2 büyüme olması yönündeydi.

Gayrisafi yurt içi hasıla tahmini söz konusu dönemde cari fiyatlarla %21,8 artarak 1 trilyon 13 milyar 453 milyon lira olarak açıklandı. Büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, yaz aylarında yaşanan sıkıntıların üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını da kıskaca aldığını fakat ufukta dengeli bir büyümenin görüldüğünü söyledi.

Temmuz-Eylül aylarına ait rakamların yaz aylarındaki taarruzların sonucu olduğunu söyleyen Avdagiç, büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Avdagiç, Türkiye’nin gerçek kapasitesinin bu olmadığını, ekonomi yönetimi tarafından açıklanan programlar ve alınan tedbirler ihracat, döviz kurları ve faiz gibi faktörlerdeki olumlu seyirle birlikte Türkiye ekonomisinin “V” çıkışı yakalayacak güçte olduğunu ifade etti.

3. çeyrek büyüme verilerinde Ağustos ayında doları 7,25’e çıkaran manipülatif hareketlerin etkisi olduğunu söyleyen Avdagiç, her şeye rağmen büyümenin pozitif bölgede kalmasının çok önemli olduğunu ve ekonomide bir dengelenme döneminin başladığını sözlerine ekledi.

Manipülatif hareketlerin yılın son çeyreğine de yansıyabileceğini ancak ufukta dengeli bir büyüme gördüklerini söyledi.

İTO Başkanı Avdagiç, enflasyonda gerilemenin başladığını, doların zirve sonrası dört ay önceki seviyesine gelmiş durumda olduğunu, turizm sektöründe beklentilerin çok yüksek olduğunu ve 2018’de hedeflenen 170 milyar dolarlık ihracat rekorunun kırılacağını ifade etti.

Ufukta dengeli ve sürdürülebilir bir büyüme gördüklerini söyleyen Avdagiç, alınan tedbirler sayesinde bugünlerden çok daha iyi olacağımıza inancının tam olduğunu, iş dünyasındaki gelişmelerle de büyümede bambaşka bir pencere açılacağını dile getirdi.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Genel Başkanı Hasan Ali Cesur ise yerinde alınan tedbirlerle olumsuz bir tablo ile karşılaşmadıklarını söyledi.

Rakamların eskisi gibi yüksek olmadığını ancak yerinde alınan tedbirlerle olumsuz bir tablo ile karşılaşmaktan kurtulduğumuzu belirten Cesur, enflasyonun Kasım ayında gerileme kaydetmesi ile Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesi gerektiğini dile getirdi.

Küresel boyutta yaşanan ticaret savaşlarının paranın seyri üzerinde doğrudan etki yarattığını, Türkiye’nin de dünya ekonomisinde söz sahibi olabilmesi için katma değeri yüksek ürünler ve yerli teknoloji alanında adımlar atması gerektiğini anlattı. Hasan Ali Cesur, yatırımcıların üretim yerine paralarını tutmak adına faize yönelmelerinin büyümeyi olumsuz anlamda etkilediğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum