Yatırım yapmaya başla!

İTO Başkanı Avdagiç 22 Euro Fırsatı Konusunda Çağrıda Bulundu

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, 22 Euro'nun altındaki e-ihracattan vergi alınmadığını, bu nedenle girişimcilerin bu fırsatı kaçırmayarak, yeni projeler geliştirmeleri gerektiğini söyledi.
İTO Başkanı Avdagiç 22 Euro Fırsatı Konusunda Çağrıda Bulundu

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Avrupa Birliği’nin birçok ülkesinde posta taşımacılığı yoluyla uygulanan 22 Euro’luk gümrüksüz sipariş limiti fırsatının kaçırılmamasını belirtti. Özellikle girişimciler olmak üzere herkesi bu kategoride daha çok ürün geliştirme ve perakende e-ticaret yoluyla ihracat yapmaya çağıran Avdagiç, 22 Euro’nun altındaki yurt dışı siparişlerde KDV vergileri alınmadığına da dikkat çekti.

Avdagiç, 22 Euro’nun altında yapılan e-ihracattan vergi alınmamasının, girişimciler için büyük fırsat olduğunu söyledi.

Küresel perakende e-ticaret hacminin 2,4 trilyon dolar olduğunu belirten İTO Başkanı, bu rakamın 2021 yılında 4,5 trilyon dolara ulaşacağını söyledi. Avrupa’da perakende internet alışverişinin %71’inin sınır ötesinde yapıldığını, bu nedenle değişen ve gelişen trendleri daha yakından takip etmemiz gerektiğini belirtti. Hızla bu sisteme dahil olacak firma ve ürün sayısını artırmamız gerektiğini söyleyen Avdagiç, özellikle bazı ürünlerde daha avantajlı olduğumuzu dile getirdi.

2023 yılına kadar perakende e-ticaret alanında yapılacak olan ihracatta büyük hedefler konulması ve gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Avrupalı tüketicilerin online alışverişini mobil cihazlarıyla, global ortamlarda yaptıklarını söyleyen Avdagiç, bu alanda Çin perakende sektörünün e-ticarette en hızlı büyüyen pazar olduğunu ifade etti. Çin dünya perakende e-ticaretinin 1,1 trilyon dolara denk gelen %47’sini gerçekleştirdiğini, bu ülkenin sınır ötesi e-ticaret hacminin 2020 yılında 1 trilyon doları aşacağını bildirdi. Bizim de 2023 yılına kadar perakende e-ticaret alanında yapacağımız ihracat için iddialı hedefler koymamız ve bunu başarmamız gerektiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum