Yatırım yapmaya başla!

İtalya Referandumu ile Euro 20 Ayın En Dibinde

İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin anayasal referandum yenilgisi ile görevini bırakacağı açıklamaları, Euro'yu dibe çekti. 20 ayın en düşük seviyelerini gören Euro ile ilgili detaylar haberimizde;
İtalya Referandumu ile Euro 20 Ayın En Dibinde

İtalya’da gerçekleşen anayasal referandumdan hayır oyu çıktı. Başbakan Matteo Renzi, büyük bir yenilgi almış oldu ve istifa edeceğini açıkladı. İtalya’da çift meclisli yasama sistemi söz konusu. Parlamentonun üst kanadı olan Cumhuriyet Senatosu’nun yasama yetkilerinin kısıtlanması ile yasama sürecinin hızlandırılması hedefleniyor. Bu kapsamda yapılan anayasa değişikliğine için dün referandum gerçekleşti. Referandumdan hayır oyu çıkması ile Başbakan Renzi, Chigi sarayından açıklama yaptı ve istifasını vereceğini dile getirdi.

Başbakan Renzi’nin yenilgiyi kabullenerek istifa edeceğini açıklaması ile Euro, 2015 yılının Mart ayından bu yana görülen en düşük seviyelerini kaydetti. İtalyanların % 59’unun Renzi’ye karşı oy kullanması sonucunda Euro, 16 önemli para biriminin tamamının karşısında değer kaybetti. Ardından Chigi’den açıklama yapan Renzi sonrasında kayıplarının bir kısmını geri aldı. Yen ve dolar karşısında ise sabahın erken saatlerinde gerçekleşen işlemlerde kazançlarını geri verdi.

Sabahın ilk işlemlerinde dolar karşısında 1,0506 seviyelerine kadar gerileyen Euro, 16 Mart 2015 tarihinden bu yana gördüğü en düşük seviyeleri kaydetti. Ardından kayıplarının bir kısmını geri aldı ve Türkiye saati ile 08.12 sularında % 1,03 oranında ekside seyrederek 1,0555 seviyesinden işlem gördü. Euro/TL kuru ise yukarı yönlü 3,7615 seviyelerinde geziyor.

Cenevre’deki Banque Audi (Suisse) SA Tahvil Birim Yöneticisi Yannick Naud, piyasaların referanduma çok hızlı tepki verdiğini dile getirdi. Naud, Euro ile doların aynı seviyeye gelme ihtimali olduğuna değindi ve hemen gerçekleşmese bile seçim olacağı göz önüne alındığı zaman güçlü bir ihtimal olduğunu belirtti.

Dün yapılan halk oylamasında hayır oylarının sayısı, resmi olmayan sonuçlara göre % 60 civarında. Başbakan Renzi, bu orana atıfta bulunarak, hayır cephesinin kazandığını belirtti. İtalyan halkının, açık ve net bir şekilde konuştuğunu belirten Renzi, durumun net bir yenilgi olduğunu söyledi. Yenilginin kendine ait olduğunu ve sorumluluğu üstlendiğini ifade ederek istifa edeceğini açıkladı.

Renzi hükümetinin, İtalyan halkına anayasa değişikliğini kabul ettirememesi sonucunda, bugün öğleden sonra Bakanlar Kurulu’nu toplaması ve Cumhurbaşkanı’nın karşısına çıkarak istifaları sunması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum