Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

3Ç20 Büyümesi Düşürülen İtalya’da İşsizlik Ekim’de %9,8’e Yükseldi

İtalya’da işsizlik, Ekim ayında yükselirken istihdamda da hafif gerileme kaydedildi. Ayrıca resmi açıklamada ülkenin üçüncü çeyrek büyümesi aşağı yönlü revize edildi.
3Ç20 Büyümesi Düşürülen İtalya’da İşsizlik Ekim’de %9,8’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) tarafından yapılan açıklamaya göre İtalya’da işsizlik Ekim ayında artış gösterdi. Yüzde 9,9 yönündeki piyasa beklentilerinin altında kalan işsizlik oranı, bununla birlikte önceki ayın yüzde 9,7’sinden yüzde 9,8’e yükseldi. İstihdamda da hafif azalma kaydedildi.

Aylık bazda, istihdamdaki hafif düşüş (-13 bin), 25-34 yaş arası kadınlar ve insanlar arasındaki büyüme ile erkeklerde ve diğer yaş sınıflarında azalmanın sonucu oldu. Genel olaraksa istihdam oranı yüzde 58,0 ile sabit kaldı.

Geçen ay işsizlerdeki büyüme, sadece erkekleri indirirken kadınlarda ise düşüş kaydedildi. Ağustos-Ekim 2020 döneminde bir önceki çeyreğe göre istihdam her iki cinsiyette de (+%0,5, +115 bin) arttı. Son üç ayda işsiz sayısında artış kaydedilirken (+%5,1, +120 bin) Ekim 2019 ile karşılaştırıldığında istihdam rakamları 473 bin geriledi ve oran 1 puan düşüş gösterdi.

Bu arada ISTAT dünkü raporunda ülkenin üçüncü çeyrekteki gayri safi yurt içi büyümesini aşağı yönlü revize etti.
İtalya’da İşsizlik Ekim'de %9,8’e Yükseldi
Kaynak: ISTAT

Daha önce Eylül çeyreğinde GSYİH’nin önceki çeyreğe göre yüzde 16,1 büyüdüğü bildiren İtalya’nın istatistik kurumu, son raporunda çeyreklik bazda yüzde 15,9 büyümeye ve yıllık bazda yüzde 5 küçülmeye işaret etti. Bir önceki çeyreğe göre nihai tüketim harcamaları yüzde 9,2, brüt sabit sermaye oluşumu yüzde 31,3, ithalat ve ihracat sırasıyla yüzde 15,9 ve yüzde 30,7 arttı.

2019 yılının üçüncü çeyreğine göre ise nihai tüketim harcamaları yüzde 5,7, hem ithalat hem de ihracat sırasıyla yüzde 11,9 ve 9,1 azaldı. Buna karşılık brüt sabit sermaye oluşumu yüzde 0,7 arttı. Bu arada dünkü IHS Markit verilerine göre de imalat PMI verisi Kasım’da daha yavaş iyileşmeye işaret etti. Okuma, Ekim ayında 53,8 seviyesindeyken Kasım’da 51,5 seviyesinde gerçekleşti.

“İtalyan imalat sektörü Kasım ayında toparlanmaya devam ederken, iyileşme oranı belirgin bir şekilde azaldı. Toplam yeni siparişlerdeki yenilenen düşüşün ardından çıktı büyümesi marjinal bir hızda gerçekleşti ki panelistler bunu daha sıkı kilitleme önlemlerine bağladı.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu