Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Hizmet PMI Kasım’da 55,9’a Yükselerek Beklentileri Aştı

İtalyan hizmet sektörü, Kasım ayında genişlemeye devam etti.
İtalya Hizmet PMI Kasım’da 55,9’a Yükselerek Beklentileri Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit İtalya’nın Kasım ayına yönelik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerini yayımladı. Rapora göre İtalya Hizmet PMI Kasım’da 55,9’a yükseldi.

Ekim’de 52,4’e düşerek Mayıs sonrası en zayıf değer olmuştu. Kompozit PMI Kasım’da 57,6’ya yükseldi. Ekim’de 54,2‘ye düşerek, özel sektörde Nisan’dan bu yana en yavaş büyümeyi işaretlemişti.

Kasım’da iş faaliyetleri ve yeni işler, daha güçlü müşteri talebi raporlarına bağlı olarak keskin bir şekilde ve Ağustos’tan bu yana en hızlı oranda arttı.
İtalya Hizmet PMI Kasım 55,9
KAYNAK: IHS Markit

Bununla birlikte kapasite baskıları kayıtlardaki en güçlüler arasında kalmaya devam etse de firmalar dört ay boyunca en hızlı şekilde personel alımı yaptı.

Enflasyonist baskılar, hem maliyet yükleri hem de ortalama ücretlerin kayıtlara geçen en hızlı oranlarda artmasıyla yoğunlaştı.

Daha hızlı genişlemenin merkezinde, dördüncü çeyreğin ortasında yeni iş akışlarında daha fazla artış oldu. Yeni işler artarken yeni ihracat siparişleri hafif bir düşüşün ardından yükseldi.

IHS Markit Ekonomisti Lewis Cooper; “Bir bütün olarak özel sektör genelinde, hizmetler faaliyetindeki daha hızlı toparlanma ile fabrika üretiminde rekora yakın bir artışla bir araya geldi” diyerek bunun İtalyan ekonomisi için iyiye işaret ettiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu