Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’nın AB Dışı Ülkelerle İhracatı Yıllık Bazda %1,4 Arttı

İtalya'nın Avrupa Birliği dışındaki ülkelerle ihracatı Kasım 2020'de %1,4 artış gösterdi.
İtalya’nın AB Dışı Ülkelerle İhracatı Yıllık Bazda %1,4 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs pandemisinin derinden etkilediği İtalya’da ekonomik verilerde bir miktar düzelme görülüyor. Ancak koronavirüsün mutasyona uğrayarak yeni bir türünün ortaya çıkmasıyla endişeler yeniden arttı. Bu nedenle yeni kısıtlamalar uygulanmaya başlandı.

İtalya şu anda 1 milyon 953 bin 185 adet toplam vaka sayısıyla 8. sırada yer alırken, dün 15 binden fazla yeni vaka görüldü.
İtalya Günlük Koronavirüs Vaka Sayısı
Kaynak: Worldometer

Dünya genelinde 77,2 milyondan fazla koronavirüs vakası görülürken, ölüm sayısı 1,7 milyonu geçti. İngiltere’de Covid-19’un mutasyona uğrayarak yeni bir suşun ortaya çıktığı açıklanırken, daha ağır sonuçlar doğuracağı söylendi. Üstelik bulaşıcılık oranının %70 daha fazla olduğu belirtildi.

Mutasyona uğramış koronavirüsün birkaç ülkede daha görülmesiyle sınır kapatma uygulamaları yeniden başlatıldı. Dün yaptığı açıklamada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan ülkemize olan uçuşların geçici olarak durdurulduğunu söyledi. Benzer şekilde bazı ülkelerde de uçuş durdurma kararı alındı.

Dünya genelinde ikinci bir dalganın hakim olması nedeniyle Kasım ayında yeni kısıtlamalar uygulanmaya başlanmıştı. Ancak verilerde henüz bunun etkisi gözlenmediği için yeniden karamsar tahminler yapılıyor. Bu kapsamda öncü nitelikteki İtalya verisi Kasım’da yıllık %1,4 artışa işaret etti.

İtalya’nın AB üyesi olan 27 ülkenin dışındaki ülkelere yaptığı ihracat, geçen yılın Kasım ayına göre 2020 Kasım’da %1,4 arttı.
İtalya AB27 Dışı Ülkelere Ticaret - Kasım 2020
Kaynak: ISTAT

İthalat ise %6,8 azalırken, ticaret dengesi 2019 yılının Kasım ayındaki 5,432 milyon Euro değerindeki fazla ile karşılaştırıldığında 6,677 milyon Euro fazlaya işaret etti. İtalya’nın AB27 dışındaki ülkelerle Kasım 2020’deki dış ticareti ile ilgili veriler başlangıç niteliğindedir. Toplam dış ticaret anketinin Kasım 2020 sonuçları, 19 Ocak 2021’de duyurulacaktır.

Kasım 2020’de bir önceki aya göre mevsim etkilerinden arındırılmış ihracat %2,7 artarken, ithalat %3,6 yükseldi. Mevsim etkilerinden arındırılmış veriler, son üç ayda bir önceki üç aya göre giden akışlarda %10,8, gelen akışlarda ise %3 artış kaydetti.

Kasım 2020’de enerji hariç ticaret dengesi ise bir önceki yılın aynı ayına göre 8,238 milyon Euro değerindeki fazlaya kıyasla 8,148 milyon Euro fazlaya işaret etti. İngiltere’yi içermeyen eski AB28 dışı bölge için Kasım’da yıllık bazda %1,4 ihracat artışı görülürken, %6,4 ithalat azalış gözlendi.

Eski AB28 için aylık bazda mevsimsellikten arındırılmış verilere göre ihracat %3,1 artarken, ithalat %3,3 artış gösterdi. Ticaret dengesi bir önceki yılın Kasım ayında 4,190 milyon Euro değerindeki fazla ile karşılaştırıldığında Kasım 2020’de 5,289 milyon Euro fazla olarak belirlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu