Yatırım yapmaya başla!

İtalya’nın 2019 Bütçesi Meclis Oylamasıyla Kabul Edildi

Avrupa Birliği Komisyonu’nda kabul edilmeyen ve tartışmalara yol açan İtalya’nın 2019 bütçesi, mecliste yapılan oylamada 70’e karşı 313 evet oyuyla kabul edildi.
İtalya’nın 2019 Bütçesi Meclis Oylamasıyla Kabul Edildi

İtalya 2019 bütçe planı konusunda aylardır Avrupa Birliği ile anlaşmazlık yaşıyor. Ekim ayında İtalyan hükümeti AB Komisyonu’na gelecek yıl için GSYH’ye oranla bütçe açığı hedefini %2,4 olarak belirttiği bir taslak yollamıştı. Ancak bu tasarıya AB kurumları ve üye ülkelerden sert eleştiriler gelmiş ve yenisinin hazırlanması istenmişti.

AB, 21 Kasım’da İtalya’ya yönelik 2019 taslak bütçesinin kurallara uymadığı ve kamu borcunu düşürmediği gerekçesiyle aşırı açık prosedür adlı disiplin süreci başlatmıştı. AB’nin bütçe konusunda anlaşma sağlayamaması halinde İtalya’ya yaptırım uygulayacağı gündeme gelmişti. Yaşanan tüm bu gelişmeler neticesinde nihayet İtalya’nın tartışmalı bütçesi mecliste kabul edildi.

İtalya’nın AB Komisyonu ile gerilim yaşamasına sebep olan 2019 yılı devlet bütçesi İtalyan Meclisi’nde oylanarak kabul edildi.

Yapılan oylamada 2019 yılı bütçesi 70 “hayır”a karşı, 313 “evet” oyuyla kabul edildi. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, İtalyanların bütçenin olumlu etkilerini hemen hissedeceklerini söylerken, muhalefet tarafında oylamaya katılmayan partiler oldu.

Sol görüşlü partilerden Demokratik Parti ile Özgürler ve Eşitler’in bütçeyi protesto ederek oylamaya katılmadığı öğrenildi. Bunun yanında muhalefetteki diğer partilerden Forza İtalya milletvekillerinin bütçeyi protesto etmek için salonda “vergiler yeter” yazılı mavi yelek giydikleri bildirildi.

Forza İtalya lideri ve eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Ocak ayından itibaren gösteri yapmaya başlayacaklarını söyledi.

Muhalefet hareketlerinin daha sert olacağına dair işaretler veren Berlusconi, Fransa’daki sarı yeleklilere ithafen, İtalya’da mavi yeleklilerin meydanla ineceğini dile getirdi. Mavi yeleklerin vergilere yeter diyen, üreten ve çalışan İtalyanlara daha fazla yük verilmesine karşı çıkan İtalya’nın sembolü olduğunu söyleyen Berlusconi, Ocak ayından itibaren ülkenin tüm şehirlerinde meydanlara ineceklerini belirtti.

İtalya Ulusal Belediyeler Derneği (Anci) de bütçeye itiraz edenler arasında yer aldı.

Anci Başkanı Antonio Decaro, kabul edilen bütçe ile bundan sonra daha fazla vergi ve daha az hizmet riskiyle karşı karşıya olduklarını söyledi. Hükümetin 15 Ekim’de AB Komisyonu’na gönderdiği bütçe taslağına göre önümüzdeki yıl gayri safi yurt içi hasılasına oranla bütçe açığı hedefi %2,4 olarak öngörülmüş ve bu durum AB yetkilileri tarafından kabul edilmemişti. Büyük tartışmalar sonrasında karara bağlanan 2019 bütçesinde öngörülen erken emeklilik ve vatandaşlık geliri sisteminin Nisan ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum