Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Faiz Değiştirmeyen İsviçre MB, 2020 Büyüme Tahminini %-5’ten %-3’e Çekti

Kilit oranlarını değiştirmeden bırakan İsviçre Merkez Bankası, son dönemde aksamaya uğrayan toparlanmaya işaret etti. Döviz piyasasına daha güçlü müdahale sözünü de yineledi.
Faiz Değiştirmeyen İsviçre MB, 2020 Büyüme Tahminini %-5’ten %-3’e Çekti

Üçüncü çeyrekte son 40 yılın en yüksek büyümesini kaydeden İsviçre, bugün açıkladığı verilerde toparlanmaya işaret etti. Nitekim İsviçre’nin mevsim etkilerinden arındırılmış ihracatı %4,8, ithalatı ise %4,2 arttı. Bugün gündemdeki bir diğer şey de İsviçre Merkez Bankası’nın (SNB) kararı oldu.

Ekonomik aktiviteyi ve fiyat gelişmelerini dengelemek amacıyla genişleyici para politikasını sürdürdüğünü söylen SNB, Aralık toplantısında politika faizini yüzde eksi 0,75’te ve ticari bankalar için gecelik mevduatlarda uyguladığı faiz oranını yüzde eksi 0,75’te sabit tuttu.

Ayrıca Trump yönetiminin İsviçre’yi para manipülatörü olarak nitelendirmesinden bir gün sonra yüksek değerli İsviçre frangı nedeniyle döviz piyasasına daha güçlü müdahale etme sözü verdi.
İsviçre Merkez Bankası Aralık Kararı
Kaynak: SNB

Bu arada İsviçre Merkez Bankası başkanı Thomas Jordan ABD’nin İsviçre’yi para manipülatörü olarak etiketleme kararını kabul etmediklerini belirtti. Koronavirüs salgınının, ekonomi üzerinde olumsuz etkisinin sürdüğünü belirten SNB, döviz piyasasına daha güçlü bir şekilde müdahale etmeye istekli olmaya devam ettiğini ve bunu yaparken genel döviz kuru durumunu dikkate aldığını belirtti.

COVID-19 yeniden finansman kolaylığı aracılığıyla bankacılık sistemine cömert miktarlarda likidite sağladığını ekledi.

Mevcut durumda enflasyon görünümünün yüksek belirsizliğe tabi olmaya devam ettiğini aktaran İsviçre MB, 2021’in sonuna kadar olan yeni enflasyon tahmininin Eylül ayına göre biraz daha düşük olduğunu söyledi. Bunun nedeni ise ikinci dalga kaynaklı ekonomik durumdaki yenilenen bozulmaydı.

Uzun vadede ise enflasyon tahmini Eylül ayına göre değişmezken 2020 için tahmin yüzde eksi 7 ile negatif bölgede kaldı.
İsviçre 3Ç20 GSYİH
Kaynak: SECO

Enflasyon oranının önümüzdeki yıl tekrar yükselmesi (%0) ve 2022’de biraz pozitif (%0,2) olması muhtemel olarak değerlendirildi. Koşullu enflasyon tahmini, SNB politika faizinin tüm tahmin ufku boyunca %-0,75’te kaldığı varsayımına dayandı.

Koronavirüs salgını ve onu kontrol altına almak için uygulanan tedbirlerin, 2020’nin ilk yarısında küresel ekonomide tarihi bir gerilemeye yol açtığını hatırlatan SNB, bunu yukarıdaki görselden anlaşılacağı gibi üçüncü çeyrekte güçlü bir toparlanmanın izlediğini belirtti. Yine de GSYİH, çoğu ülkede kriz öncesi seviyelerin önemli ölçüde altında kaldı.

Ekim ayından bu yana Avrupa’da ve ABD’de vakaların yeniden hızla arttığı ve kontrol tedbirlerinin bir kez daha uygulamaya konduğu söylendi.
Avrupa ABD Vaka
Kaynak: Worldometers

Son göstergeler, bunun yine ekonomik faaliyet üzerinde zararlı bir etkiye sahip olduğunu gösterirken birçok ülkenin daha az şiddetli sınırlama önlemlerini tercih ettiği göz önüne alındığında, etkilerin ilkbahardan daha küçük olabileceği öngörüldü. SNB, küresel ekonomi için temel senaryosunda, salgının öngörülebilir gelecekte kontrol altına alınacağını ve uygun önlemlerin daha fazla enfeksiyon dalgasını önleyeceğini öngördü.

Dolayısıyla, ekonomik toparlanma önümüzdeki yıl içinde yeniden ivme kazanacağını tahmin etti. Fakat bu senaryo yüksek düzeyde belirsizliğe tabi olduğu ve hem yukarı hem de aşağı yönde risklerin bulunduğunu ekledi. İsviçre içinse şöyle dedi:
İsviçre Merkez Bankası Enflasyon Tahmini
Kaynak: SNB

“İvmenin 2020 4. çeyrek ve 2021 1. çeyrek için zayıf olması muhtemeldir. SNB, GSYİH’nin bu yıl yaklaşık %3 oranında küçüleceğini tahmin ediyor. Eylül ayında yaptığı para politikası değerlendirmesinde, daha güçlü bir düşüş öngörmüştü.

Revizyon, pandeminin ilk dalgasından kaynaklanan GSYİH’deki düşüşün başlangıçta beklendiği kadar önemli olmamasından kaynaklanıyor. İleriye dönük gelişmeler, büyük ölçüde virüsün İsviçre’de ve yurtdışında ne kadar başarılı bir şekilde yayılabileceğine bağlıdır. SNB’nin varsayımı, bahara kadar İsviçre’deki kısıtlama önlemlerinde önemli bir gevşeme olmayacağı yönündedir.

Bu çerçevede, SNB 2021 için GSYİH’da %2,5 ila %3 büyüme bekliyor. Dolayısıyla toparlanma tamamlanmamış kalıyor. İşsizliğin yeniden artması muhtemel ve üretim faktörleri bir süre daha yeterince kullanılmayacaktır. Küresel ekonomi için olduğu gibi İsviçre için de tahminler yüksek belirsizliğe tabidir.”

ING’den Charlotte de Montpellier, SNB’nin son derece düşük enflasyon tahminlerinin, para politikasının önümüzdeki birkaç yıl boyunca şu anda olduğu gibi genişleyici kalacağına işaret ettiğini savundu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum