Yatırım yapmaya başla!

İşverene Asgari Ücret Desteği Bu Yıl da Devam Edecek

10 milyon çalışan ve 1,5 milyon işvereni ilgilendiren asgari ücrete 100 lira desteğinin, 2018 yılında da devam etmesine karar verildi.
İşverene Asgari Ücret Desteği Bu Yıl da Devam Edecek

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, ilk olarak 2016 yılında uygulanmaya başlayan asgari ücret desteğinin bu yıl da devam edeceğini belirtti. 2018 yılında asgari ücretliye verilecek olan desteğin 100 lira olmasına karar verildi.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işverene asgari ücret desteğine devam edilmesinin işveren camiasında memnuniyetle karşılandığını belirtti.

Söz konusu uygulama ilk olarak 2015 yılında uygulanmaya başlandı ve asgari ücretin belirlenmesinde de büyük rol oynadı. İki yıldır devam eden uygulamanın 2018’de de sürmesi konusu 29 Aralık’ta yapılan toplantıda görüşülmüştü. Aynı tarihte 2018 yılında geçerli olan asgari ücret de belli olmuştu.

Bu yıl çalışanların alacağı asgari ücret %14,2 artışla 1.603 lira olarak belirlendi. Yaklaşık bir ay süren görüşmelerde TÜRK-İŞ 1.893 lira talebinde bulunmuştu. DİSK tarafından talep edilen ücret ise 2.300 liraydı.

100 liralık asgari ücret desteği, 10 milyon çalışan ile 1,5 milyon işvereni kapsıyor.

Söz konusu desteğin bu yıl verilip verilmeyeceği konusu bir süredir konuşuluyordu. TİSK tarafından yapılan açıklamada konunun cumhurbaşkanı, başbakan ve çalışmak bakanı tarafından da onaylandığı belirtildi. Bu desteğin asgari ücrette yapılan artışı da olumlu etkilediğini belirten Koç, net 1.603 lira olan asgari ücrete %14,2 oranında zam yapıldığını, bu oranın ise %12 olan yıl sonu enflasyon rakamının 2 puan üzerinde olduğunu ifade etti.

Toplu sözleşme olan iş yerleri için talep edilen destek 113 liraydı.

Bu talebin olumsuz karşılanması üzerine tüm iş yerlerinde sabit olmak üzere 100 liralık destek verilmesi konusunda mutabakata varıldı. Akansel Koç, 2017 yılında sağlanan 1 milyonun üzerindeki istihdamda yapılan desteğin etkili olduğunu dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum