Yatırım yapmaya başla!

İşverenden Enflasyonla Mücadeleyi Destekleyici Asgari Ücret Önerisi

Perşembe günü üçüncüsü yapılacak olan asgari ücret tespit görüşmelerinden önce TİSK’ten açıklama geldi. İşveren tarafının temsilcileri asgari ücretin enflasyonla mücadelede hükümete destek olacak tutarda olması gerektiğini bildirdi.
İşverenden Enflasyonla Mücadeleyi Destekleyici Asgari Ücret Önerisi

2019 yılında asgari ücretin ne kadar olacağına dair gerçekleştirilen görüşmelerin üçüncüsü yarın Türk-İş’in ev sahipliğinde yapılacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk olarak 6 Aralık’ta, ikinci olarak da 13 Aralık’ta toplantı gerçekleştirdi.

Karar aşamasına yaklaşılan toplantı öncesinde açıklama yapan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen, 2019 yılında geçerli olan asgari ücretin hükümetin enflasyonla mücadele programına destek olacak nitelikle olması gerektiğini söyledi.

TİSK Başkanı Önen, asgari ücretle geçim ücretinin farklı şeyler olduğunu belirtti.

Yarın yapılacak üçüncü toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bir işçinin asgari geçim tutarını komisyonla paylaşması bekleniyor. TÜİK bu raporunu ikinci toplantıya yetiştirememiş ve bir sonraki toplantıya kaldığı bildirilmişti. TİSK Başkanı Kudret Önen, asgari ücretin çalışanlara ödenecek alt limiti ifade ettiğini, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu, hedef yatırımlar, enflasyon, işsizlik gibi durumları dikkate alarak karar verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Gelecek yıl verilecek olan asgari ücret tekliflerinin enflasyonla mücadeleye destek olabilecek nitelikte olduğunu dile getiren Önen, 2 bin liranın üzerinde olması yönündeki taleplerin Yeni Ekonomi Programı’na uymayacağını sözlerine ekledi.

Asgari ücretin 2 bin liranın üzerinde olmasının istidamda sürdürülebilirliği olumsuz anlamda etkileyeceği düşünülüyor.

Bu talebin rekabet gücünü olumsuz etkileyeceğini belirten Önen, yeni iş alanlarının açılması bakımından da destekleyici olmadığını söyledi. İşverenler olarak hedeflerinin ülkemizin küresel değişime ayak uydurması, verimliliğini artırması ve rekabet gücünü koruması olduğunu dile getirdi.

Kudret Önen, asgari ücreti belirlerken ülkenin ekonomik durumu, rekabet gücü ve işletmelere olan etkilerinin dikkate alınması gerektiğini bildirdi. Diğer yandan hükümetin Ekim ayı itibarıyla sonlandırdığı 100 liralık işveren desteğini yeniden uygulamaya koyması gerektiğini dile getirdi.

TİSK olarak, SGK işveren desteğinin %5’ten %6’ya çıkarılmasının talep edildiği bildirildi.

Ayrıca %2 olan işsizlik sigortası işveren payının önümüzdeki yıl alınmaması da TİSK’in talepleri arasında yer aldı. Asgari ücret tespit görüşmelerinde işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise TİSK temsile diyor. Türk-İş görüşmelere direk 2 bin liranın üzerinde başlanması gerektiğini ve bunun altındaki tekliflere kapalı olduğunu bildirdi.

Öte yandan işveren tarafını temsil eden TİSK bu miktarı fazla bularak, belirleme yapılırken genel ekonomik durum, enflasyon, rekabet gücü, işsizlikle mücadele gibi durumların göz önünde bulundurulması, enflasyonla mücadelede hükümete destek olacak bir rakamda karar kılınmasını öneriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum